Rosja też korzysta z balonów. Zestrzeliwują je Ukraińcy

W całym gąszczu informacji o szpiegujących balonach okazuje się, że po podobne rozwiązanie sięgają Rosjanie w Ukrainie. Wieczorem 12 lutego przeprowadzili zaskakującą dywersję balonami, które miały odkryć ukraińską obronę przeciwlotniczą. Ukraińcy szybko je strącili.

  • Rosjanie przeprowadzili wczoraj operację rekonesansu w obwodzie dniepropietrowskim.
  • Podczas niej zaskakująco użyli balonów, które miały odkryć stanowiska ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
  • Rosyjskie balony wykorzystywały specjalne reflektory radarowe, które miały wzmocnić ich widoczność i robić za drony szturmowe, myląc Ukraińców, którzy ujawniliby swoje pozycje.
  • Reflektory radarowe to technologia, którą Rosjanie używają na wojnie w celu tworzenia na radarach sygnatur i punktów, które mylą ukraińskie rakiety.

Reklama

Rosja także szpieguje balonami

Wczoraj na ukraińskich kanałach na Telegramie pojawiły się doniesienia o ataku Rosjan dronami Shaded na obszar obwodu dniepropietrowskiego. Szybko jednak zostały zdementowane przez Sztab Ukraińskich Sił Powietrznych. Ten bowiem skorygował, że Rosjanie prowadzili w regionie rekonesans za pomocą UAV oraz... balonów.

Jak wskazuje rzecznik Ukraińskich Sił Powietrznych, płk Jurij Ignat, balony miały służyć do wykrycia pozycji ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Wyposażone zostały w reflektory radarowe, które wzmacniają sygnaturę na radarach. W domyśle Rosjanie chcieli, aby po fałszywych doniesieniach o planowanym ataku dronami Shaded, Ukraińcy pomylili balony z tymi dronami i zestrzelili je obroną przeciwlotniczą, zostawiając w spokoju prawdziwe drony rekonesansu. Możliwe też, że Rosjanie chcieli, aby Ukraińcy odsłonili pozycje swojej obrony przeciwlotniczej, która stałaby się wtedy łatwym celem.

Do czego Rosjanom służą reflektory radarowe?

Są to swoiste wabiki, które mają za zadanie mylić rakiety i pociski naprowadzane aktywnym radarem. Tworzą dostatecznie dużą sygnaturę, tworząc na ukraińskich radarach fałszywe obiekty, które mają odwrócić uwagę od tych faktycznych instalacji wojskowych.

Reflektory mogą symulować zarówno pojazdy lądowe, powietrzne, jak i metalowe i żelbetonowe konstrukcje. Rosjanie używali ich m.in. do tworzenia fałszywych mostów na Dnieprze w regionie Chersonia.

Balony były więc nowym sposobem na wykorzystanie starych patentów. Możliwe, że Rosjanom tak się spodobały ostatnie działania Chińczyków, że postanowili je skopiować w Ukrainie, myśląc, że uda im się coś osiągnąć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | wojna Ukraina-Rosja | reflektory | armia rosyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy