Rosjanie stracili prawdziwe militarne złoto. To arktyczny system Tor

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały efekt uderzenia w system Tor-M2, pocisku dostarczonego Siłom przez jeden z krajów NATO. To pierwsza udokumentowana strata rosyjskiej technologii przeznaczonej do ochrony Arktyki.

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały efekt uderzenia w system Tor-M2, pocisku dostarczonego Siłom przez jeden z krajów NATO. To pierwsza udokumentowana strata rosyjskiej technologii przeznaczonej do ochrony Arktyki.
Kolejne spektakularne zniszczenie rosyjskiego systemu Tor /Wikimedia

W sieci pojawił się nowy materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć efekt uderzenia w rosyjski system Tor-M2 pocisku dostarczonego Siłom Zbrojnym Ukrainy przez jeden z krajów NATO. Mamy tu do czynienia z wyjątkowym pojazdem, który powstał z myślą o obronie Arktyki.

Pancerz przeciwlotniczego Tor-M2DT, czyli systemu który przeznaczony jest do zwalczania środków uderzenia powietrznego na bliskim dystansie, został przebity na wylot. Pocisk nie tylko poczynił ogromne spustoszenie wewnątrz pojazdu i zabił załogę, ale również doprowadził do pożaru i całkowitego zniszczenia systemu.

Reklama

Rosyjski system Tor-M2DT trafiony pociskiem Excalibur

Jak podają eksperci od technologii wojskowych z profilu Ukraine Weapons Tracker na Twitterze, Siły Zbrojne Ukrainy użyły do eliminacji systemu Tor, inteligentnych pocisków nowej generacji o nazwie M982 Excalibur. Wyposażone są one w GPS i wykorzystują sygnał satelitarny do naprowadzania się na wskazane cele.

Jak twierdzą przedstawiciele NATO, 92% pocisków tego typu uderzała w cel z dokładnością do 4 metrów i oferują zasięg do 70 kilometrów. W Ukrainie pojawia się coraz więcej pocisków M982 Excalibur, które idealnie sprawdzają się do neutralizacji tego typu rosyjskiej broni.

Arktyczne pojazdy pojawiły się w Ukrainie. Desperacja Rosji

Cały system Tor-M2DT bazuje na podwoziu przegubowego pojazdu gąsienicowego DT-30PM-T1. Składa się on z dwóch gąsienicowych zestawów pojazdów połączonych mechanizmem kierowniczym. Analitycy wskazują, że Kreml boryka się z ogromnymi problemami w zaopatrzeniu w pojazdy, skoro do Ukrainy zostały wysłane pojazdy na co dzień funkcjonujące w Arktyce. 

To już trzecie udokumentowane zniszczenie systemu Tor-M2 w Ukrainie. W styczniu trafiono taki pojazd pociskiem typu kinetycznego penetratora, a 1 lutego zniszczono pierwszy z zestawów arktycznych. W ostatnich tygodniach, Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały sporo amunicji najróżniejszego typu. Wśród nich znalazły się właśnie kinetyczne pociski Bonus i SMArt 155.

Penetrator swoją energią kinetyczną, wytworzoną w trakcie uderzenia, przebił praktycznie cały pancerz pojazdu, wyłączając go z użytkowania na froncie. Tutaj nie można nie wspomnieć, że pocisk o nazwie Bonus bez problemu może przebić 140 mm stali pancernej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tor-M2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama