Rosyjska broń bez szans. Ukraińskie Abramsy M1A1 z dodatkową ochroną

Ukraińscy żołnierze dodają dodatkową ochronę do swoich głównych czołgów bojowych M1A1SA Abrams. Mowa o pancerzu reaktywnym, dzięki któremu są w stanie przeciwstawić się coraz bardziej zaawansowanym czołgom i amunicji przeciwpancernej.

Ukraińscy żołnierze dodają dodatkową ochronę do swoich głównych czołgów bojowych M1A1SA Abrams. Mowa o pancerzu reaktywnym, dzięki któremu są w stanie przeciwstawić się coraz bardziej zaawansowanym czołgom i amunicji przeciwpancernej.
Ukraińcy wzmocnili swoje Abramsy dodatkowym pancerzem reaktywnym /domena publiczna

Ukraińskie źródła udostępniły w mediach społecznościowych nagranie, na którym możemy zobaczyć modernizację czołgów M1A1SA Abrams dostarczonych przez USA. A mowa o charakterystycznych kostkach pancerza reaktywnego, czyli aktywnie reagującego na penetrujący go pocisk poprzez częściowe rozproszenie jego energii bądź energii wybuchu zawartego w nim ładunku kumulacyjnego. Eksperci oceniają, że mamy tu do czynienia z pancerzem ARAT (Abrams Reactive Armor Tiles) pierwszej generacji, będącym elementem zestawu TUSK (Tank Urban Survival Kit).

Ukraińskie Abrmasy z dodatkową ochroną

Został on zaprojektowany w celu ochrony czołgów w trudnym środowisku miejskim podczas misji na Bliskim Wschodzie, bo tego typu otoczenie od zawsze jest dla wozów bojowych wymagające. Przedni pancerz czołgu jest znacznie mocniejszy niż boki, góra i tył, a w środowisku miejskim atak może nadejść z dowolnego kierunku, a atakujący zbliżyć się na tyle blisko, aby bez większych problemów trafić w słabe punkty pancerza czołgu.

Reklama

W pierwszej generacji ARAT stosowane są moduły pancerza znane jako M19 i chociaż jednoznaczne dane na temat ich zdolności obronnych pozostają nieujawnione, przyjmuje się, że może chronić bok czołgu przed odłamkami, bronią strzelecką i amunicją kumulacyjną o penetracji około 500-550 milimetrów. Co ciekawe, pancerze ten można szybko zamontować ręcznie, co oznacza również opcję jego łatwej wymiany w terenie, kiedy zajdzie taka potrzeba.

M1A1 Abrams. Co to za maszyny?

M1A1 Abrams to wersja sławnego amerykańskiego czołgu podstawowego, która weszła do produkcji w 1986 roku. W Ukrainie jest najcięższą maszyną, której waga sięga prawie 60 ton. Słynie ze swojego pancerza ze zubożonym uranem, choć Ukraińcy otrzymali czołgi bez niego. (obawy o możliwość przechwycenia technologii przez Rosja). Niemniej jego standardowy pancerz wolframowy zapewnia ochronę na bardzo dobrym poziomie współczesnych czołgów.

M1A1 Abrams, mimo że nie jest najnowszą maszyną, w wielu aspektach stanowi duże zagrożenie dla większości rosyjskich sprzętów. Amerykański czołg posiada np. kamery termowizyjne drugiej generacji dla celowniczego oraz pierwszej generacji dla dowódcy. Znacząco poprawia to widoczność na polu walki w porównaniu do np. nowoczesnych rosyjskich T-80BWM, których dowódcy nie mogą liczyć na taki komfort jak kamera termowizyjna.

Abrams posiada działo kalibru 120 mm, które w Ukrainie najprawdopodobniej będzie wykorzystywało starsze pociski APSDF M89A2 i M89A3, w teorii zdolne do przebicia od przodu większości rosyjskich czołgów. 

Parametry techniczne czołgu M1A1 Abrams:

  • Długość: 9.83 m  
  • Szerokość: 3.66 m  
  • Wysokość: 2.44 m  
  • Masa: 57,15 t  
  • Załoga: 4 osoby (dowódca, celowniczy, ładowniczy, kierowca)  
  • Główna armata: 120 mm M256 
  • Uzbrojenie dodatkowe: Karabin maszynowy Browning kalibru 12,7 mm i 7,62 mm  
  • Silnik: Turbina gazowa Avco Lycoming AGT1500 o mocy 1500 km  
  • Maksymalna prędkość na drodze: 67 km\h  
  • Zasięg: 465 km
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: M1 Abrams
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy