Reklama

Rosyjski okręt zniszczony w ukraińskim porcie. Co to za jednostka?

W porcie w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim doszło do eksplozji. Marynarka Wojenna Ukrainy przekazała, że w okupowanym porcie udało się zniszczyć okręt desantowy „Orsk”, należący do Floty Czarnomorskiej.

Pożar w Berdiańsku

Od samego rana media społecznościowe zostały zdominowane obrazami płonącego Berdiańska - to miasto przemysłowe w którym znajduje się rafineria ropy naftowej. Dokładne przyczyny pożaru nie są znane. Nie wiadomo czy Rosjanie wysadzili w powietrze zbiorniki paliwa czy być może to robota Ukraińców i ich pocisku balistycznego jak np. Toczka

Wczoraj Rosjanie wyładowywali transport pod czujnym okiem telewizji. Pojawiają się informacje, że Ukraińcy zobaczyli cel i postanowili skorzystać. Wciąż również nie wiadomo czy tylko Orsk został uszkodzony, czy może również drugi okręt, Saratow. Wiadomo tylko, że port w pośpiechu opuściły dwa duże okręty desantowe typu Ropucha.

Reklama

Okręt desantowy Orsk

Okręt desantowy Orsk projektu 1171 (w kodzie NATO Aligator) należy do klasy dużych okrętów desantowych. Pierwsze prace koncepcyjne rozpoczęły w 1959 roku, jednostki weszły do służby 5 lat później. Stworzono 14 takich okrętów w latach 1964-1975, większość z nich została jednak wycofana w latach 1992 i 1995 roku. W 2008 roku dwa okręty Orsk i Saratow zostały włączone do Floty Czarnomorskiej.

Zniszczony Orsk służył w 11 kampaniach wojskowych na ocenie Indyjskim i Atlantyckim oraz Morzu Śródziemnym. Transportował między innymi rosyjskie "siły pokojowe" do Jugosławii, Abchazji i Adżarii. W 2008 roku został użyty podczas inwazji na Gruzję, a w latach 2013-2018 do transportu rosyjskiego wojska do portu Tartus w Syrii. Rosjanie chwalili się ostatnio, że dostarczył 20 czołgów i 40 bojowych wozów piechoty.

Orsk jest przestarzałym okrętem, który może przewozić od 300 do 425 żołnierzy i 20 czołgów lub 40 bojowych wozów piechoty lub 1000 ton materiałów. Okręty tej klasy poruszają się z prędkością 16 do 18 węzłów i obsługiwane są przez 55-osobową załogę. Uzbrojone są w jedną wyrzutnię pocisków niekierowanych GRAD oraz jedno działo 57 mm i dwa działka przeciwlotnicze 25 mm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | wojna w Ukrainie | Berdiańsk | okręt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy