SERE. Zwiadowcy uczą się jak przetrwać na tyłach wroga

Żołnierze 9. Pułku Rozpoznawczego uczyli się jak przetrwać, unikać, stawiać opór oraz stworzyć warunki do ucieczki, w przypadku gdyby któryś z nich został porwany lub znalazł się na tyłach wroga.

Ponad sześćdziesięciu żołnierzy z 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego ćwiczyło na terenie wędrzyńskiego poligonu taktykę SERE, czyli Survival, Evasion, Resistance, Escape.

Przetrwanie za linią wroga, unikanie obcych patroli, czynny opór i ucieczka przed obławą to podstawy działań za liniami wroga. Czy to jednostek specjalnych, zwiadowców, zestrzelonych członków załóg sił powietrznych, czy zwykłych żołnierzy, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na tyłach wrogich oddziałów.

W kolejnych etapach szkolenia żołnierze poznają teoretyczne zasady przetrwania w przygodnym terenie, zachowania w niewoli oraz wszelkie zasady działania na tyłach wroga.

Reklama

Następnie w praktyce sprawdzają, to czego się nauczyli wcześniej: budują różnego rodzaju schronienia z materiałów dostępnych w lesie, rozpalają ogniska nie posiadając zapałek, czy zapalniczki, budują pułapki, aby zdobyć pożywienie.

Uczą się również poruszania się we wrogim terenie, unikania nieprzyjacielskich patroli, przenikania przez linie wroga oraz korzystania z podstawowego wyposażenia, które każdy z żołnierzy ma na stanie.

Żołnierze uczą się również procedur medycznych, dzięki którym mogą uratować życie własne, lub kolegi. Najważniejszą rzeczą jest zatamowanie krwawienia, to ono, obok odmy płucnej i niedrożności dróg oddechowych jest najczęstszą przyczyną śmierci na polu walki. Dlatego żołnierze muszą umieć opatrzyć się samodzielnie. Muszą nauczyć się zakładać w każdych warunkach stazę, czy usztywnić kończynę.

WIĘCEJ O RATOWNICTWIE TAKTYCZNYM

Szkolenie SERE odbywa się na trzech poziomach: A, B i C. Każdy z nich jest dostosowany do zadań, przed jakimi stają żołnierze danej formacji. Poziom A jest poziomem wstępnym, który powinien mieć zaliczony każdy żołnierz.

Poziom B jest przygotowany dla żołnierzy służących w jednostkach, które są narażone na średni poziom ryzyka znalezienia się w okrążeniu. Poziom C jest przeznaczony dla żołnierzy, którzy z dużym prawdopodobieństwem mogą znaleźć się za liniami wroga.

Każdy z żołnierzy 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego musi obowiązkowo przejść szkolenie tego typu. Jest to przepustka do dalszej kariery wojskowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy