Skynex już na Ukrainie. Ta broń czyni cuda. Jest nagranie

Na Ukrainie właśnie pojawił się system o nazwie Skynex, który przeznaczony jest do szybkiego i skutecznego niszczenia roju dronów czy pocisków. Ten system czyni cuda.

System obrony Skynex już na Ukrainie. Ta broń czyni cuda
System obrony Skynex już na Ukrainie. Ta broń czyni cudaUS Military NewsYouTube

Wiosną ubiegłego roku, niemiecki koncern Rheinmetall zapowiedział dostarczenie do Ukrainy systemu o nazwie Skynex, który przeznaczony jest do szybkiego i skutecznego niszczenia roju dronów czy pocisków. Pierwszy z dwóch systemów właśnie dotarł do Ukrainy wraz z nowym pakietem pomocy, w skład którego wchodzi: 10 bojowych wozów Marder, 120 pocisków do systemów obrony IRIS-T czy 9 tysięcy sztuk amunicji kalibru 155mm.

To wielki dzień dla obrony powietrznej. Wartość jednego zestawu Skynex wynosi 200 milionów euro, więc mamy do czynienia z niezwykle drogim i jednocześnie zaawansowanym urządzeniem. Jako że Ukraińcy mają problem z likwidacją rosyjskich dronów kamikadze, to teraz sytuacja znacząco odmieni się na lepsze. Pierwsze efekty powinniśmy zobaczyć już za kilka dni.

Ultranowoczesny system antydronowy Skynex na Ukrainie

Niemiecki koncern Rheinmetall opublikował materiał filmowy, który w iście obrazowy sposób pokazuje najważniejsze atrybuty tej nowej broni. System bez problemu radzi sobie z rojem dronów. Ich neutralizacja to kwestia zaledwie kilku sekund. W przypadku większych obiektów, jak np. śmigłowce, ich zestrzelenie może potrwać nieco dłużej.

Podstawowym elementem Skynex jest 35 mm armata Oerlikon Revolver Gun Mk3, umieszczona na module wieżowym Skyranger. Maksymalnie może wystrzeliwać aż 1000 pocisków na minutę, na odległości do 4 kilometrów. Stawia tym skuteczną zasłonę o krótkim zasięgu przed helikopterami, samolotami a w szczególności dronami i pociskami manewrującymi, lecącymi na niskim pułapie.

Będzie masakra rosyjskich dronów kamikadze

Jak informuje Rheinmetall, armata Skynex jest zdolna do prowadzenia skutecznej obrony dzięki zintegrowaniu z radarem Oerlikon X-TAR3D. W zależności od typu celu, może on wyszukać go w odległości od 25 do 55 kilometrów, dostarczając przy tym jego trójwymiarowy obraz.

Radar uzupełnia MSU, czyli zestaw czujników, który po identyfikacji celów przekazuje dane do armaty czy wyrzutni, mogącej najszybciej je zestrzelić. Całość Skynex jest kontrolowana przez system zarządzania walką Oerlikon Skymaster. Pozwala on w czasie rzeczywistym kierować obroną całego systemu.

Armata Oerlikon Revolver Gun Mk3 wykorzystuje amunicje AHEAD, która jest tańsza niż tradycyjne pociski rakietowe, używanych w Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich pocisków i rakiet. Skynex może przejąć obowiązki niemieckich systemów Gepard, których zresztą jest rozwinięciem. Dzięki posadzeniu na ciężarówkach zachowają mobilność, a ulepszone działo i system zarządzania bitwą poprawi skuteczność ostrzału.

Suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Łykamy je na potęgęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas