Spektakularny start niemieckich pocisków na Ukrainie

Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się spektakularnym działaniem niemieckiego systemu obrony powietrznej IRIS-T w chwili rosyjskiego ataku rakietowego na ukraińskie miasta.

Spektakularny start niemieckich pocisków na Ukrainie
Spektakularny start niemieckich pocisków na Ukrainie123RF/PICSEL

Przedstawiciele ukraińskiej armii chwalą się, że dostarczony z Niemiec system obrony powietrznej IRIS-T robi prawdziwą furorę na froncie. Ma niemal 100-procentową skuteczność w zwalczaniu rosyjskich rakiet wystrzelonych na ukraińskie miasta. U naszego sąsiada pojawił się całkiem niedawno, bo zaledwie rok temu.

Obecnie na Ukrainie może pracować ok. osiem zestawów tej broni. Na pewno ten system broni Kijowa, Odessy czy Lwowa. Z wiadomych względów, dokładna lokalizacja IRIS-T nie została ujawniona, ale można się domyślać , gdzie pracuje, np. na podstawie statystyk pomyślnych zestrzeleń rosyjskich rakiet.

Ukraińcy chwalą sobie system obrony IRIS-T

SZU pokazały materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć spektakularny start dwóch pocisków z systemu IRIS-T (InfraRed Imaging System Tail, Thrust Vector-Controlled) w celu neutralizacji rosyjskich rakiet. Start pocisku następuje z wyrzutni pionowej, a chwilę później pocisk może osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie 3600 km/h.

Wyrzutnia może być łatwo zintegrowana z dostępnymi systemami kontroli ognia opartymi na radarach czy pasywnych głowicach obserwacyjnych. Wersja lądowa względem oryginału ma większy silnik, łącze komunikacyjne oraz dodatek nawigacji GPS oraz inercyjnej.

IRIS-T to system obrony światowej klasy

To sprawia, że początkowo pocisk jest naprowadzany przez wyrzutnię, ale jeśli zbliży się do celu z ogromną prędkością, pałeczkę przejmuje głowica naprowadzająca. Eksplozja wysoce wybuchowego materiału łączy się ze zjawiskiem fragmentacji (wyrzucenia dookoła szrapneli), a jest ono wywoływane przy bezpośrednim uderzeniu w cel lub po wykryciu obecności wrogiego pocisku.

Niemiecki rząd zapowiedział jeszcze, że w ramach nowej pomocy dostarczy na Ukrainę setki rakiet do zestawów IRIS-T. Jest to pokłosie ostatnich masowych rosyjskich ataków rakietowych. Ale to nie wszystko, na Ukrainę dotrzeć mają też dwa supernowoczesne radary TRML-4D AESA, każdy o zasięgu 250 kilometrów. Będą one przeznaczone do współpracy z IRIS-T i zapewnią jeszcze lepszą ochronę miast naszego wschodniego sąsiada.

Niemcy również stawiają na systemy IRIS-T

Co ciekawe, niemiecki Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw podpisał kilka tygodni temu nową umowę ramową z rodzimą spółką Diehl Defence na dostawy 1280 pocisków przeciwlotniczych IRIS-T/TCV. To pokazuje, jak sama niemiecka armia ceni sobie tą broń obronną.

Kobiety biorą do ręki karabin. Chcą być gotoweDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas