Spike Firefly. Tak izraelscy żołnierze polują na terrorystów
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym możemy zobaczyć siły izraelskie korzystające z nowego tajemniczego drona. Ten nazywa się Spike Firefly i pod kilkoma względami wyróżnia na tle podobnych rozwiązań, które widzieliśmy m.in. w Ukrainie.
Na twitterowym kanale Babak Taghvaee - The Crisis Watch, zajmującym się lotnictwem, pojawił się interesujący materiał wideo, na którym widzimy w akcji miniaturową amunicję krążącą wykorzystywaną przez Siły Obronne Izraela. Jak możemy przeczytać w opisie, wojsko izraelskie sięgnęło po nią w celu "poszukiwania palestyńskich terrorystów na Zachodnim Brzegu Jordanu". Co więcej, autor wpisu dodaje też, że każdy z dronów Spike Firefly, bo tak się nazywają, przenosi 3 kg materiałów wybuchowych, czyli wystarczająco do "upolowania jednego lub dwóch terrorystów".
Spike Firefly to tajemnicza nowość
To nie pierwszy raz, kiedy Izrael korzysta z tego tajemniczego bezzałogowego rozwiązania, które wyróżnia się pośród innych dronów-kamikadze projektem w konfiguracji helikoptera, tzn. jest wyposażone w podwójne współosiowe przeciwbieżne łopaty wirnika. Wcześniej usłyszeliśmy o nim we wrześniu, kiedy to zostało wykorzystane do uderzenia w cel w mieście Dżanin, co było jednym z jego pierwszych zastosowań operacyjnych.
Rozmawiali o tej amunicji przez lata. Trenowanie z nią to wielki przywilej, a teraz znajduje się ona w IDF i teraz IDF może korzystać z tej najbardziej zaawansowanej technologii
Pierwszy raz możemy zobaczyć go jednak w akcji na nagraniu, gdzie widać jak wygląda podczas lądowania. Wracając do kwestii technicznych, amunicja krążąca Moaz/Spike Firefly jest wyposażona w elektrooptyczny system obserwacji z kanałem termowizyjnym i może być uzbrojona w 350-gramową głowicę odłamkową lub z ładunkiem kumulacyjnym.
Do tego jest w stanie utrzymywać się w powietrzu od 15 do 30 minut, w zależności od konfiguracji z jednym lub dwoma zestawami akumulatorów. Drony Moaz/Spike Firefly są produkowane przez izraelskiego giganta, firmę Rafael i przeznaczone do walki na krótkim dystansie i w skomplikowanych warunkach, np. miejskich.
Specjaliści nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z tak uniwersalnym i łatwym w użyciu rozwiązaniem, że najpewniej trafi do stałego wyposażenia izraelskich sił. Śmiało można też zakładać, że już znalazło się w rękach wielu oddziałów oddelegowanych do lokalizowania i neutralizowania komórek terrorystycznych w Strefie Gazy.