Stał się cud. Słowacja wysłała na Ukrainę potężną broń
Chociaż uważane za prorosyjskie ugrupowanie Roberta Ficy zapowiedziało w 2023 roku zakończenie darmowej pomocy dla Ukrainy, to jednak okazuje się, że Słowacja wyśle Kijowowi jedne z najpotężniejszych na świecie armatohaubic o nazwie Zuzana-2.
Chociaż Słowacy ogłosili, że wraz z nowym rządem Roberta Ficy nie będą już wysyłać darmowej pomocy militarnej na Ukrainę, i tak też się stało w rzeczywistości, to jednak broń wciąż jest i będzie dostarczana. Okazuje się bowiem, że rodzime koncerny nie dostały czerwonego światła na realizację umów z Kijowem.
W ramach jednej z nich, Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały w 2024 roku aż 10 sztuk jednych z najlepszych na świecie armatohaubic o nazwie Zuzana-2. Co ciekawe, w 2025 roku nasi wschodni sąsiedzi mogą liczyć na kolejne sześć sztuk. Całe zamówienie jest realizowane przez słowacki koncern Konštrukta-Defence na zlecenie Norwegii, Danii i Niemiec.
Słowacja wysłała Ukrainie armatohaubice Zuzana-2
Zuzana-2 to samobieżna armatohaubica powstała na bazie i doświadczeniach ze starszej tego typu broni, a mianowicie wz. 2000 Zuzana. Jej atrybutem jest potężne działo na pociski kal. 155 mm, czyli stadradowe pociski artyleryjskie wykorzystywane w krajach NATO.
System jest zainstalowany na kołowym podwoziu opartym na ciężarówce Tatra 815 VP w układzie napędowym 8x8. Oferuje on wystarczającą moc silnika do rozpędzenia pojazdu do 90 km/h na drogach i do ok. 30 km/h w trudnym terenie. Zuzana-2 została zaprojektowana do pokonywania dość wysokich przeszkód o wysokości do 60 centymetrów.
Zuzana-2 to potężna broń na wojnie
Ukraińcy chwalą armatohaubicę Zuzana-2, ponieważ dysponuje ona potężną mocą, która zapewnia ostrzał terytoriów okupowanych przez rosyjskiego wroga na dystansie nawet 41 kilometrów. Zuzana-2 posiada również opcję prowadzenia ostrzału w trybie MRSI. Imponuje też szybkostrzelność. Automat ładuje pociski do nawet pięciu strzałów na minutę. Jednak w trybie manualnym szybkostrzelność spada do dwóch strzałów na minutę.
Załoga może bronić się w trakcie ataku wroga uzbrojeniem pomocniczym w postaci karabinu maszynowego kal. 12,7 mm. Zuzana-2 dotychczas świetnie sobie radziła z likwidacją najpotężniejszych rosyjskich pojazdów i systemów bojowych. Obecnie Ukraina bardzo potrzebuje armatohaubic, ponieważ dzięki nim może bronić się przez wciąż trwającą rosyjską ofensywą w obwodzie charkowskim i donieckim.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!