Reklama

Tajwan wysyłał setki „bombowych dronów” do Ukrainy?

Według niemieckich mediów Tajpej dostarczył do Kijowa 800 dronów Revolver 860, które nazywane są „latającymi moździerzami”. Co potrafi ten niezwykły sprzęt?

Jak donosi Bild, osiemset "bombowych dronów" zostało już dostarczonych Ukrainie, jednakże nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia tych informacji. Z drugiej strony producent UAV-ów poinformował, że nie jest to prawdą i w specjalnym oświadczeniu napisał: " DronesVision, Inc. niniejszym wyjaśnia, że [...] nigdy nie przekazał żadnych produktów żadnym rządom, agencjom wojskowym ani organizacjom non-profit." Jednakże nie jest wykluczone, że sprzęt nie został przekazany za darmo, ale sprzedany Ukrainie lub jakiemuś krajowi trzeciemu.

Tajwan aktywnie wspiera Ukrainę w trakcie trwającej wojny. Przekazał do tej pory około 700 ton sprzętu medycznego, a także 30 mln dolarów, które zostały zebrane przez osoby prywatne. Środki te zostały przeznaczone na pomoc uchodźcom i pomoc medyczną. Tajpej przesyła również sprzęt wojskowy, w tym drony XDynamics.

Reklama

"Latający moździerz" będzie postrachem dla Rosjan?

Dron Revolver 860 posiada specjalny mechanizm bębnowy do zrzucania ośmiu min moździerzowych 60 mm na raz. Pozwala to na użycie UAV-a jako swego rodzaju lekkiego bombowca. Jak twierdzi producent maszyna ta, może być zmodyfikowana do przenoszenia pocisków o większym kalibrze 81 mm i 120 mm.

Całkowita masa sprzętu wynosi 42 kg (wraz z bombami), a jego szerokość to ponad 135 cm. Dron jest w stanie pokonać 20 km w 40 min, co jest jednocześnie jego maksymalnym zasięgiem i czasem lotu.

UAV-y dla Ukrainy

W ostatnim czasie w mediach pojawiła się informacja, że rząd Norwegii i Wielkiej Brytanii wspólnie zakupią dla Ukrainy mikrodrony Black Hornet o łącznej wartości około 9,3 mln USD. Pieniądze zostały zebrane za pośrednictwem specjalnego funduszu kierowanego przez Wielką Brytanię.

USA w środę (24 sierpnia) ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa, w którym pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na drony Puma, dodatkowe wyposażenie do dronów obserwacyjnych Scan Eagle, także na systemy antydronowe Vampire.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | drony | Tajwan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy