Tak Hamas produkuje swoje rakiety, których boi się Izrael

W sieci pojawiło się zaskakujące nagranie, pokazujące produkuje specjalnej broni Hamasu, jaką są rakiety z rur wodociągowych. To jedna z ich głównych broni wykorzystywanych podczas wojny z Izraelem.

Hamas pokazał, jak tworzy swoje rakiety, którymi ostrzeliwują Izrael
Hamas pokazał, jak tworzy swoje rakiety, którymi ostrzeliwują Izrael@nexta_tvTwitter
Hamas pokazał, jak tworzy swoje rakiety, którymi ostrzeliwują Izrael@nexta_tvTwitter

Bojownicy Hamasu walczą wszystkim, co wpadnie im w ręce lub co mogą zrobić wręcz w domowych warunkach. Ich kluczowy arsenał zakłada improwizowaną broń, jak rakiety Kassam, które są robione ze złomu, najczęściej z rur wodociągowych.

To jedna z broni terroru wykorzystywanych przez Hamas, która służy do ostrzału Izraela. Teraz bojownicy nie tylko pokazali je w użyciu, ale też nagrali jak je produkują. Oto jak powstają palestyńskie rakiety z rur.

Rakiety Hamasu z rur wodociągowych

Ironią jest, że te rury najczęściej pochodzą z terenów Gazy i zostały wybudowane przez...  Izrael, który zresztą odpowiada za dojście kluczowych surowców dla Palestyńczyków. Hamas więc niejako sam pozbawia się wody, tworząc swoje rakiety.

Na samym nagraniu widać proces tworzenia rakiet Hamasu od momentu wycinania rur w warsztacie aż do odpalenia. To bardzo prymitywne konstrukcje dla zdesperowanych, gdzie dodaje się stożek osłaniający głowicę i dospawają stateczniki zrobione z kawałków złomu.

Za materiał wybuchowy rakiet Kassam służy trotyl, a w najmocniejszych wersjach są to głowice z rakiet wyrzutni BM-21 Grad. O jakości rakiet Hamasu świadczy fakt, że za ich napęd odpowiada mieszanka saletry potasowej i cukru. Wszystko uwalnia prowizoryczny zapalnik skonstruowany z prostego naboju, sprężyny i gwoździa.

Prytmitywna, lecz skuteczna broń

Pomimo bycia niezwykle prymitywną konstrukcją jak na standardy współczesnego pola walki, takie rakiety są dla Hamasu idealną bronią. Jak widać na filmie, można je robić w prowizorycznych warunkach i we względnie dużych liczbach. Ponadto koszt jednej takie rakiety to tylko ok. 800 dolarów.

Przy efektach, jakie może wywołać Kassam, to niezwykle mało. To też mało biorąc pod uwagę, że aby zestrzelić taką rakietę, Izrael musi użyć znacznie droższych środków np. rakiet Tamir z systemu Żelaznej Kopuły, które kosztują od 40 tysięcy dolarów.

Rakiety Hamasu mają zasięg tylko 2-3 kilometrów i są bardzo niecelne, jednak nadają się do ostrzeliwania większych obszarów. Hamas wykorzystuje różne wersje rakiet Kassam już od 2001 roku jako broń terroru do ostrzeliwania głównie skupisk mieszkalnych Izraelczyków. Udostępnione nagranie pokazuje, że także i podczas najnowszej wojny stanowią kluczową broń terrorystów.

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas