Ukraina rozpoczyna seryjną produkcję dronów kamikadze AQ 400 Scythe „Kosa”

Ukraina rozpoczyna masową produkcję dronów kamikadze AQ 400 Scythe „Kosa”, których zasięg wynosi 750 kilometrów. Na ten moment produkowanych ma być do 100 sztuk miesięcznie, jednak docelowo planowane jest zwiększenie liczby do 500. Rosja może być w tarapatach.

Ukraina rozpoczyna masową produkcję dronów kamikadze
Ukraina rozpoczyna masową produkcję dronów kamikadze 123RF/PICSEL

Ukraina rozpoczyna masową produkcję dronów kamikadze

Ukraińska armia otrzymała już pierwszą partię nowych dronów szturmowych dalekiego zasięgu AQ 400 Scythe. Co więcej, spółka Terminal Autonomy wcześniej znana jako One Way Aerospace, ogłosiła, że rozpoczyna masową produkcję wynoszącą na ten moment do 100 sztuk dronów. Jednak w planach jest zwiększenie produkcji nawet do 500 sztuk miesięcznie, jak podaje Defense Blog.

W oficjalnym ogłoszeniu Terminal Autonomy podaje, że pomyślnie zakończyła zamówienia mające na celu ułatwienie rozmieszczenia bojowego systemu AQ 400 Scythe. Zwiastuje również, że dzięki temu Siły Zbrojne Ukrainy zyskają znaczący skok w zakresie zdolności bojowych.  

Drony dalekiego zasięgu AQ 400 Scythe

AQ 400 Scythe to drony dalekiego zasięgu, do 750 kilometrów, przeznaczone do wystrzelenia z krótkich pasów startowych bądź specjalnych katapult. Masa startowa wynosi 100 kg, w tym zdolne są do przenoszenia ładunków o masie do 32 kilogramów, jednak producent ma w planach zwiększenie ich możliwości nośnych do 70 kilogramów, jednak kosztem zasięgu. Rozpiętość skrzydeł wynosi 2,3 m a prędkość przelotowa 144 km/h.

Ich główną zaletą jest łatwość i szybkość montażu oraz możliwość masowej produkcji i opłacalność. Dzięki czemu drony staną się kluczowym atutem wojsk nimi dysponujących w prowadzeniu współczesnych działań wojennych.  Pierwsza partia dronów kamikadze została już dostarczona.

Strategiczne podejście do produkcji

Wejście AQ 400 Scythe do masowej produkcji podkreśla zmianę paradygmatu w technologii bojowej. Działania wojenne zostają ukierunkowane na wykorzystanie wydajności systemów bezzałogowych. Daje to znaczną przewagę strategiczną na polu bitwy.

Produkcja dronów kamikadze została zorganizowana poprzez strategiczne rozmieszczenie sieci mniejszych obiektów i firm inżynieryjnych wyspecjalizowanych w produkcji podobnych technologii. Część komponentów niezbędnych do budowy dronów pozyskiwana jest spoza Ukrainy, głównie z Niemiec i Wielkiej Brytanii.  

Jednak priorytetem jest utrzymanie produkcji maksymalnie w granicach Ukrainy. Warto wspomnieć, że w ramach pomocy wojskowej Niemiec Ukraina otrzymała nowoczesne systemy bezzałogowych samolotów rozpoznawcze Luna NG.  

To problem tak duży jak covid czy nowotworyGeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas