Ukraińcy mają pocisk, który sięga Moskwy. R-360 Neptun ma zasięg 1000 km
Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły, że mają pocisk, który bez problemu może uderzyć w bazy leżące nie tylko na terenie całego obwodu królewieckiego, ale również sięgnąć stolicy Rosji. Niebawem mają to udowodnić w boju.
Ukraina od kilku lat ma rozwijać projekt swojej rakiety balistycznej o nazwie R-360 Neptun. Dotychczas pocisk miał zasięg ok. 400 kilometrów, ale teraz Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły, że wydłużono go do aż 1000 kilometrów. W zasięgu znajduje się obecnie większość strategicznych rosyjskich baz wojskowych i lotnisk leżących na terenie wielu obwodów.
Mówi się nawet o możliwości skutecznych ataków rakietowych na aż 59 z 99 rosyjskich obiektów militarnych. Ale to nie wszystko. SZU podały, że zapadła decyzja o aż 10-krotnym zwiększeniu produkcji tych pocisków balistycznych. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach zwiększy się też częstotliwość atakowania rosyjskich baz i okrętów wojennych.
Ukraiński superpocisk R-360 Neptun o zasięgu 1000 km
R-360 Neptun to przeciwokrętowy pocisk manewrujący opracowany i rozwijany przez ukraińskie Państwowe Przedsiębiorstwo Kijowskie Biuro Projektowe Łucz, należące do koncernu Ukroboronprom. Obecnie prace nad tą bronią realizowane są w tajnych podziemnych zakładach, które są odporne na rosyjskie ataki rakietowe.
To właśnie za pomocą tego pocisku w ubiegłym roku miał zostać zniszczony i zatopiony słynny rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, duma samego Władimira Putina. W tym roku, kolejny pocisk Neptun doszczętnie zniszczył najnowocześniejszy rosyjski system obrony powietrznej S-400. Mówi się też, że inny pocisk zniszczył instalacje militarne w krymskiej Teodozji.
Czym jest ukraiński pocisk balistyczny R-360 Neptun?
O samym pocisku sporo wiadomo, ale nie ujawniono szczegółów na temat poszczególnych w nim modyfikacji. Oryginalna wersja ma długość 5,05 m, średnicę 38 cm i ma masę 870 kg. Sama masa głowicy bojowej wynosi 150 kg. Wydajny napęd pozwala R-360 Neptun rozpędzić się do 900 km/h i oferuje zasięg dochodzący do 1000 kilometrów.
Podstawowa wersja przeciwokrętowa wykorzystuje system nawigacji bezwładnościowej (INS), a w końcowej fazie lotu przełącza się na aktywny radar, aby wykryć cel. Wersja do ataku lądowego wykorzystuje podobno kombinację INS wspomaganego przez GPS i obrazującego czujnika podczerwieni, aby trafić w cel.
R-360 Neptun zniszczył słynny rosyjski krążownik Moskwa
Koncern Ukroboronprom podaje, że wyrzutnia dla Neptunów i pojazdy towarzyszące (transportowe, załadowcze, dowodzenia i kilkoma radarami Mineral-U) osadzone są na czeskich platformach Tatra 815 8x8. Każda z wyrzutni RK-360 Neptun dysponuje czterema pociskami, które mogą być wystrzeliwane w 3-5 sekundowych odstępach. Ukraina chwali się, że pojedynczy pocisk jest w stanie zatopić okręt o wyporności do 5 tysięcy ton.