Neptun

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:08) Aktualizacja Poniedziałek, 27 listopada 2023 (16:03)
Neptun to ósma planeta Układu Słonecznego. Zaliczany jest do grupy planet gazowych o dużych rozmiarach. Sama nazwa planety - Neptun - pochodzi od jednego z rzymskich bóstw, będącego patronem wód, chmur oraz deszczu.
Neptun - najważniejsze informacje
Najnowszy obraz Neptuna. /NASA /materiały prasowe

Neptun - najważniejsze informacje

Neptun. Ósma planeta Układu Słonecznego

Planeta Neptun została odkryta pod koniec września 1846 roku. Wynikało to z badań matematycznych oraz obserwacji ruchu innej planety Układu Słonecznego - Uranu. Odkrywcą  Neptuna jest astronom Johann Gottfried Galle, ale jego osiągnięcie było możliwe dzięki wyliczeniom Urbaina Le Verriera, który już wcześniej prowadził badania.

Neptun ma łącznie 14 księżyców. Jednak wyłącznie Tryton, odkryty w październiku 1846 roku został zaobserwowany teleskopem. Planeta została odwiedzona także przez sondę kosmiczną Voyager 2, która przeleciała w jej pobliżu pod koniec sierpnia 1989 roku. 

Neptun oraz Uran mają bardzo podobną budowę. Ta jednak znacznie różni się od Jowisza i Saturna, czyli pozostałych planet gazowych.

Aktywności pogodowe na Neptunie

W 1989 roku przelatująca obok planety sonda Voyager 2 zaobserwowała na półkuli południowej Wielką Ciemną Plamę. Przypominała ona tę zaobserwowaną na Jowiszu i oznaczała, że w wybranych miejscach wiatry są znacznie silniejsze, a ich prędkość może dochodzić do nawet 2100 km/h. Neptun uznawany jest również za jedną z najzimniejszych planet. Jest to spowodowane bardzo dużą odległością od Słońca. Szacuje się, że na powierzchni planety temperatura osiąga nawet do -226,5°C. 

Pełny obrót Neptuna wokół Słońca trwa około 165 lat

12 lipca 2011 roku planeta dokonała swojego pełnego obiegu od czasu jej odkrycia w 1846 roku. Co ciekawe, Neptun ma także podobny kąt nachylenia, jak Ziemia i Mars. Dzięki temu na jego powierzchni dochodzi do zmian sezonowych. Należy mieć jednak na uwadze, że długi czas niezbędny do okrążenia Słońca oznacza, że jedna pora roku trwa tam około 40 lat ziemskich.

Neptun - Wiadomości