Układ Słoneczny ma trzy nowe księżyce. Krążą wokół tych planet

Układ Słoneczny ma liczne księżyce i odkryto trzy nowe. Tym razem są to oddalone obiekty znajdujące się w pobliżu lodowych olbrzymów. Są to Uran oraz Neptun. W pobliżu pierwszej planety znaleziono jeden, a drugiej dwa nowe księżyce. W ten sposób liczba znanych zwiększyła się do 28 oraz 16.

Nowe księżyce Układu Słonecznego krążą wokoło m.in. planety Neptun.
Nowe księżyce Układu Słonecznego krążą wokoło m.in. planety Neptun.CharlVeraPixabay.com

Księżyce w Układzie Słonecznym są bardzo powszechne. Ziemia ma tylko jeden, ale wybrane planety z naszego systemu mają ich nawet po kilkadziesiąt. Liczba ta właśnie zwiększa się o trzy nowe obiekty, które mają Uran oraz Neptun.

Neptun ma dwa nowe księżyce

Dwa nowe księżyce zostały znalezione w pobliżu najbardziej oddalonej planety z Układu Słonecznego. To Neptun, który dzięki nowym odkryciom ma już 16 znanych naturalnych satelitów.

Pierwszy z nowych księżyców Neptuna został sklasyfikowany pod nazwą S/2002 N5 i ma średnicę około 23 km. Jest więc mały. Jedno okrążenie lodowego olbrzyma zajmuje mu około 9 lat. Drugi ze znalezionych obiektów jest mniejszy i ma nazwę S/2021 N1. Jego średnica wynosi około 14 km i obiega planetę co około 27 lat. Oba księżyce otrzymają z czasem nazwy wywodzące się z mitologii greckiej.

Nowy satelita naturalny w pobliżu planetu Uran

Trzecim ze znalezionych księżyców jest obiekt sklasyfikowany pod nazwą S/2023 U1. Krąży on wokoło Urana, którego obiega co około 680 dni. Średnica jest mała i wynosi zaledwie 8 km. Dla porównania mniejszy z księżyców Marsa — Deimos ma około 13 km.

S/2023 U1 to nowy księżyc Urana.
S/2023 U1 to nowy księżyc Urana.Scott Sheppard/Carnegie Sciencemateriał zewnętrzny

Odkrycia zostały ogłoszone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w zeszłym tygodniu. Księżyce znalazł naukowiec Carnegie Science, Scott Sheppard z użyciem obserwatoriów w Chile i na Hawajach. Udział w badaniach mieli także Marina Brozovic i Bob Jacobson z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), David Tholen z Uniwersytetu na Hawajach, Chad Trujillo z Uniwersytetu Północnej Arizony oraz Patryk Sofia Lykawa z Uniersytetu Kindai.

Nowe księżyce są najsłabszymi, jakie kiedykolwiek odkryto wokół tych dwóch lodowych olbrzymów za pomocą naziemnych teleskopów. Ujawnienie tak słabych obiektów wymagało specjalnego przetwarzania obrazu.
komentuje Scott Sheppard

Najwięcej znanych w Układzie Słonecznym księżyców znajduje się w pobliżu gazowych olbrzymów - Jowisza i Saturna. Obie planety mają po około 80 takich obiektów we własnym sąsiedztwie.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas