Uran

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:48) Aktualizacja Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (15:01)
Uran to siódma planeta od Słońca i jeden z gigantów gazowych w naszym Układzie Słonecznym. Planeta jest wyjątkowa ze względu na swój skrajny kąt nachylenia osi obrotu, który sprawia, że obraca się ona niemal na boku. Planeta ta jest znana ze swojego błękitno-zielonego koloru, który wynika z obecności metanu w górnych warstwach atmosfery pochłaniającego czerwone światło słoneczne.
Uran - najważniejsze informacje
Uran. /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

Uran - najważniejsze informacje

Uran. Co to za planeta Układu Słonecznego?

Uran jest planetą gazową, siódmą w kolejności od Słońca. Ze względu na swój rozmiar znajduje się na czwartym miejscu w całym Układzie Słonecznym. Swoją nazwę zawdzięcza natomiast greckiej mitologii oraz bóstwu, jakim był Uranas, czyli władca nieba. 

Uran jest planetą, którą można obserwować przy dobrych warunkach bezpośrednio z Ziemi. Jednak z powodu jej małej jasności w starożytności trudno było ją dostrzec. Jej oficjalne odkrycie ogłoszone zostało dopiero w połowie marca 1781 roku przez Williama Herschel’a. Odkrycie planety zwiększyło również wówczas liczbę znanych planet w układzie z sześciu do siedmiu. Uran jest pierwszą planetą, która została odkryta z wykorzystaniem teleskopu.

Zdarza się, że badacze nazywają Uran planetą lodową. Wynika to z faktu, że atmosfera Urana poza oczywistym dla niej wodorem czy helem ma także substancje lotne. Te pojawiają się w postaci zamrożonej. Jest to przede wszystkim amoniak czy woda.

Ważne informacje o Uranie

Uran wykonuje jedno pełne okrążenie wokół Słońca w aż 84 lata, a jej orbita po raz pierwszy została wytyczona na podstawie badań w 1783 roku przez Pierre’a Simona de Laplace. 

Z czasem okazało się, że przewidywania względem orbity był błędne. W 1841 roku zauważył to John Couch Adams, sugerując, że może być to spowodowane przyciąganiem innej planety znajdującej się w okolicy. Urbain Le Verrier zaczął kolejne badania planety w 1845 roku. Natomiast dopiero na podstawie informacji, jakie zebrał Johann Gottfried Galle we wrześniu 1846 roku, dokonał odkrycia ósmej planety, którą był Neptun. To on wywoływał zakłócenia w obliczenia orbity Urana.

Uran, jak w przypadku innych znanych naukowcom planet gazowych o dużej powierzchni, ma charakterystyczną budowę. 

Na jego biegunach obserwuje się występowanie mocnych wiatrów, które poruszają się zgodnie z obrotami planety. W niektórych miejscach planety występują elementy atmosferyczne, które obracają się znacznie szybciej. Potrzebują one zaledwie 14 godzin, aby uzyskać pełen obrót.

Temat Uran znajdziesz również w serwisie:

Uran - Wiadomości