Ukraińcy ocenili polski pojazd bojowy. Jednoznaczna opinia

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Funkcjonariusze specjalnej jednostki Ukrainy pokazali, jak używają jednego z polskich wozów bojowych Oncilla. W przygotowanym filmie powiedzieli też, co sądzą o prezencie znad Wisły.

Ukraińcy ocenili polski transporter opancerzony Oncilla
Ukraińcy ocenili polski transporter opancerzony OncillaBrygada Szturmowa Narodowej Policji Ukrainy "Furia"Facebook
Ukraińcy ocenili polski transporter opancerzony OncillaBrygada Szturmowa Narodowej Policji Ukrainy "Furia"Facebook

Polski wóz Oncilla w rękach Ukraińców

Polska przekazuje Ukrainie ogromną liczbę sprzętu militarnego do walki z rosyjską nawałą. Od początku konfliktu wysłaliśmy setki czołgów, wozów bojowych czy transporterów opancerzonych. Jedną z polskich maszyn, o której nie mówi się tak często są transportery opancerzone 4x4 Oncilla, które pomagają Ukraińcom na wschodzie już od lat.

O wykorzystaniu tych maszyn do walki opowiedzieli funkcjonariusze z Brygady Szturmowej Narodowej Policji Ukrainy "Furia", którzy biorą udział w walkach w obwodzie donieckim. To tam Oncilla jest jednym z najlepszych kompanów.

Ukraińcy jednoznacznie o polskiej Oncilii

W materiale funkcjonariusze zachwalają polski wóz. Twierdzą, że zapewnia znakomitą mobilność na trudnym terenie. Według Ukraińców wraz z karabinem maszynowym Oncilla jest idealnym wozem do szturmowania rosyjskich pozycji. Szczególnie przydatne są kamery termowizyjne dla kierowcy i dowódcy.

Polska Oncilla już wiele razy pokazała swoją wartość na froncie np. pozwalając przetrwać załodze najechanie na minę przeciwpancerną. Ukraina posiada ponad 30 tych wozów. Większość kupiła jeszcze przed wybuchem wojny na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Polska Oncilla robi furorę w Ukrainie

Oncilla to wynik polsko-ukraińskiej współpracy. Stanowi polski wariant ukraińskiego transportera Dozor-B, produkowany przez firmę Mista ze Stalowej Woli na licencji pozyskanej w 2013 roku. Względem pierwowzoru charakteryzuje się podniesieniem jakości wyposażenia do standardu NATO, zwłaszcza w kwestii ochrony. Pancerz wozu zrobiono z polskiej stali Armstal 500.

Oncilla to uniwersalny pojazd, służący głównie do rekonesansu i transportu żołnierzy, jednak Mista wraz z ukraińską firmą KB Beryl pracują nad kolejnymi, bardziej specjalistycznymi wersjami pojazdu jak mobilny radar czy ambulans. Zaletą pojazdu jest możliwość instalacji wielu modyfikacji np. bezzałogowej wieży, sterowanej zdalnie przez dowódcę.

Transporter opancerzony Oncilla w barwach armii UkrainyVoidWandererWikimedia Commons

Parametry taktyczno-techniczne wozu Oncilla:

  • Długość: 5,45 m
  • Szerokość: 2,45 m
  • Wysokość: 2,3 m
  • Masa bojowa: 8800 kg
  • Załoga: 3 osoby (dowódca, kierowca, celowniczy) + drużyna 6 żołnierzy
  • Napęd: DEUTZ BF 4M 1013 FC o mocy 190 KM lub IVECO NEF 4 ENTC o mocy 209 KM
  • Prędkość maksymalna: 105-120 km\h
  • Zasięg: 750 km
  • Uzbrojenie: 1x karabin maszynowy NSVT kalibru 12,7 mm
  • Poziom ochrony pancerza: NATO STANAG 4569 poziom 2
Kobiety biorą do ręki karabin. Chcą być gotoweDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas