Ukraińcy przejęli tajemniczy rosyjski sprzęt. Do czego służy Spider?

W ręce Ukraińców wpadło tajemnicze urządzenie o nazwie Spider, z którego najemnicy niesławnej grupy Wagnera korzystali podczas walk w okolicy Bachmutu. Wygląda niepozornie, ale jak się okazuje to nowoczesny osobisty detektor laserowy, o którym rosyjscy poborowi mogą tylko pomarzyć. 

W ręce Ukraińców wpadło tajemnicze urządzenie o nazwie Spider, z którego najemnicy niesławnej grupy Wagnera korzystali podczas walk w okolicy Bachmutu. Wygląda niepozornie, ale jak się okazuje to nowoczesny osobisty detektor laserowy, o którym rosyjscy poborowi mogą tylko pomarzyć. 
Ukraińcy przejęli tajemniczy rosyjski sprzęt. Spider to nowoczesne wyposażenie wojskowe /domena publiczna

O wyposażeniu rosyjskich żołnierzy najczęściej słyszymy w negatywnym kontekście, bo wszyscy pamiętamy chyba legendarne już przeterminowane racje żywnościowe, fatalne hełmy nieznanego pochodzenia, do których zniszczenia wystarczy mocniejszy kopniak czy kamizelki chroniące przed atakami nożem, a nie bronią palną. Nie dotyczy to jednak grupy Wagnera, czyli prywatnej organizacji wojskowej związanej z rosyjskim wywiadem i ściśle kontrolowanej przez Kreml - ta jest cichym wykonawcą niewygodnych misji Federacji Rosyjskiej, w których ze względów politycznych nie można użyć regularnej armii.

Reklama

Grupa Wagnera z nowoczesnym wyposażeniem

Grupa Wagnera oferuje usługi swoich najemników w wielu miejscach na świecie, gdzie sytuacja polityczna jest niestabilna, więc jej obecność w Ukrainie nie jest niespodzianką. O jej zaangażowaniu w konflikt brytyjskie służby informowały już pod koniec marca 2022 roku, a w ostatnim czasie najemnicy wspierają rosyjską armię podczas trudnych walk w rejonie Bachmutu. Na miejscu przebywać ma nawet przywódca grupy, Jewgienij Prigożyn, który wraz ze swoimi żołnierzami... skarżył się niedawno rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti na brak wsparcia i "odpowiedniego sprzętu", w tym wozów BMP-3 oraz pocisków 100 milimetrów.

Jak wynika jednak z nowych wpisów w mediach społecznościowych, grupa Wagnera wciąż może liczyć na dużo lepsze wyposażenie niż rosyjska armia. Podczas wspomnianych walk w okolicach Bachmutu ukraińscy żołnierze weszli w posiadanie hełmu jednego z najemników, do którego przyłączone było małe tajemnicze urządzenie o nazwie Spider.

Chociaż gadżet wygląda niepozornie, to jak przekonują eksperci chodzi o zaawansowany technologicznie system ostrzegawczy, który wykrywa, analizuje i lokalizuje kierunki emisji lasera z systemów naprowadzania laserowego i dalmierzy laserowych.

Tym samym detektor może zapewnić wczesne ostrzeganie w czasie rzeczywistym, a także informacje o odległości i kierunku przeciwnika - wszystko w formie wskazówek głosowych.

Siergij Flash, ukraiński ekspert wojskowy i żołnierz, udostępnił zdjęcia przechwyconego systemu Spider, a także rosyjskojęzycznej instrukcji dołączonej do urządzenia. Możemy się z niej dowiedzieć, że urządzenie może wykrywać wszystkie istniejące dalmierze laserowe, oświetlacze i desygnatory działające w zakresie od 0,8 do 1,8 µm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy