Ukraińcy uderzyli dronem w swój budynek i tłumaczą, dlaczego to zrobili

Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały dronami miasto Enerhodar leżące w obwodzie zaporoskim. To właśnie obok niego znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały dronami miasto Enerhodar leżące w obwodzie zaporoskim. To właśnie obok niego znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa.
Ukraińcy uderzyli dronem w budynek w Enerhodarze /@Roberto05246129 /Twitter

Ukraiński Wywiad Wojskowy (HUR) pochwalił się efektami przeprowadzonego dziś udanego ataku na obiekty i instalacje wojskowe w mieście Enerhodar za pomocą aż pięciu dronów kamikadze. Jeden z dronów uderzył w blok mieszkalny. W rosyjskich mediach społecznościowych natychmiast pojawiła się informacja, że Ukraińcy atakują ludność cywilną.

Propagandyści chcieli w ten sposób zmanipulować zwykłych Rosjan i wmówić im, że ukraińska armia jest żądna krwi rosyjskich cywili i codziennie zabija ich setkami. Tymczasem wystarczy włączyć myślenie i obejrzeć opublikowany materiał filmowy w roli głównej z jednym z dronów, który uderza w górną część budynku mieszkalnego.

Reklama

Ukraińska armia atakuje budynki w Enerhodarze

Wyraźnie widać, że celem operatora nadzorującego drona kamikadze był system monitoringu, który był zainstalowany na dachu budynku mieszkalnego w Enerhodarze. Na filmie widoczny jest maszt i co najmniej dwie kamery. W wyniku ataku drona urządzenia uległy uszkodzeniu i nie nadają się już do użytku.

Ukraiński Wywiad Wojskowy tłumaczy, że jego oddziały muszą likwidować takie instalacje, ponieważ rosyjska armia wykorzystuje je do obserwacji linii frontu na dalekim dystansie. Kamery bez problemu mogą rejestrować, za równo w dzień jak i w nocy, przemieszczanie się ukraińskich żołnierzy i sprzętu w odległości nawet 50 kilometrów.

Rosjanie obserwują Ukraińców z bardzo daleka

Nie można tutaj nie wspomnieć, że miasto Enerhodar leży nad brzegiem Dniepru. Po jego drugiej stronie przebiega linia frontu i tam stacjonują ukraińscy żołnierze. Chociaż działania na tym obszarze są praktycznie zamrożone od początku roku, to jednak Rosjanie utworzyli tam lokalne centra zaopatrzeniowe dla swojej armii.

W ubiegłym miesiącu, Ukraiński Wywiad Wojskowy dokonał skutecznego ataku na siedzibę rosyjskiego OMON-u, czyli Oddziału Mobilnego Specjalnego Przeznaczenia, koszary czeczeńskich bojowników z armii Kadyrowa i wysokiej rangi rosyjskich dowódców policji w obwodzie zaporoskim.

Enerhodar to miasto, w którym znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Miasto, jak i obiekt, są okupowane przez Rosjan niemal od początku wybuchu wojny, czyli od marca 2022 roku. Siły Zbrojne Ukrainy coraz częściej atakują znajdujące się na jego obszarze różne obiekty wojskowe, ponieważ zaopatrują one część zachodnią obwodu zaporoskiego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy