Ukraińcy zestrzelili nad Kijowem własnego Bayraktara. Nie mieli wyjścia

Ukraiński dron bojowy Bayraktar miał awarię i stracono z nim łączność. Kiedy nadleciał nad Kijów ukraińska obrona przeciwlotnicza podjęła decyzję o jego zestrzeleniu. Szczątki drona płonąc spadły na ziemię. Nikt nie został ranny. - Szkoda, ale takie rzeczy się zdarzają - napisali w oświadczeniu Ukraińcy.

Do incydentu doszło w czwartek 4 maja. Około 20:00 mieszkańcy Kijowa zauważyli na niebie drona. Na początku podejrzewano, że to kolejny atak Rosjan na stolicę Kijowa. Jednak samotny bezzałogowiec leciał zdecydowanie wolniej niż drony rosyjskie, a także miał inny kształt. Szybko okazało się, że to słynny Bayraktar TB2, który od początku rosyjskiej inwazji jest na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na nagraniu wideo zamieszczonym w serwisach społecznościowych widać, jak dron leci nad Kijowem na wysokości ok. 200-300 metrów. Po chwili odzywają się działka obrony przeciwlotniczej i maszyna płonąc spada na ziemię. Tego typu incydenty na wojnie nazywają się "friendly fire", czyli przyjacielski ogień.

Reklama

Początkowo internauci komentujący film podejrzewali, że dron został zestrzelony przez pomyłkę. Tajemnica szybko się wyjaśniła, kiedy Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy wydało w tej sprawie oficjalny komunikat. Okazało się, że z dronem utracono łączność i było ryzyko, że może w sposób niekontrolowany spaść na ziemię, co mogłoby stanowić zagrożenie dla ludzi. Ukraińcy podjęli w tej sytuacji trudną decyzję i zestrzelili własnego Bayraktara.

W opublikowanym oświadczeniu ukraińskich sił powietrznych jest informacja, że prawdopodobnie doszło do awarii drona. W tej sprawie zostanie przeprowadzone dochodzenie, aby ustalić, co dokładnie zawiodło. Szczątki płonącego Bayraktara spadły na Kijów, ale na szczęście nikt nie został ranny.

Produkowane w Turcji drony Bayraktar TB2 od początku agresji Rosji na Ukrainę zdobyły sławę dzięki filmom zamieszczanym przez Ukrańców w mediach społecznościowych, na których drony skutecznie niszczyły rosyjskie pojazdy. Na pokładzie mają cztery pociski kierowane, które potrafią zaatakować wybrany przez operatora drona cel. Może on prowadzić działania zarówno obserwacyjne, rozpoznawcze, jak i bojowe. 

W większości przypadków drony Bayraktar TB2 działają na średnim pułapie (do 8500 metrów) i latają z prędkością do 220 kilometrów na godzinę. Bayraktar TB2 ma 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Potrafi utrzymywać się powietrzu nieprzerwanie przez 27 godzin. 

Utrata drona to z pewnością bolesna strata dla Ukraińców. Jeden Bayraktar kosztuje około 11 milionów dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bayraktar | Kijów | Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy