USA umieściły w Syrii potężną broń. Działa niczym laser

Armia Stanów Zjednoczonych postanowiła umieścić w swojej bazie wojskowej Kharab al-Jir w Syrii potężną broń o nazwie C-RAM, która pomoże skuteczniej neutralizować ataki rakietowe czy dronowe.

Armia Stanów Zjednoczonych postanowiła umieścić w swojej bazie wojskowej Kharab al-Jir w Syrii potężną broń o nazwie C-RAM, która pomoże skuteczniej neutralizować ataki rakietowe czy dronowe.
USA umieściły w Syrii potężną broń. Efekt rodem z Gwiezdnych Wojen /123RF/PICSEL

System C-RAM jest zmodyfikowaną wersją systemu Phalanx Close In-Weapon Systems zainstalowanego jako system obrony na okrętach Marynarki Wojennej USA. Podobnie jak jego morski odpowiednik, system autonomicznie wykrywa zagrożenie i strzela w celu jego naturalizacji. Czas reakcji C-RAM wynosi zaledwie sekundę.

USA chcą lepiej bronić swoich baz w Syrii czy Iraku przed nasilającymi się atakami ze strony islamskich bojowników powiązanych z Hamasem czy Hezbollahem, a wspieranych militarnie przez Iran. Nie jest tutaj tajemnicą, że amerykańskie bazy zostały wzięte na cel przez wspieranie działań Izraela np. w Strefie Gazy czy walki z jemeńskimi Huti.

Reklama

USA umieściły w Syrii potężną broń. C-RAM działa niczym laser

System C-RAM słynie z ogromnej skuteczności. Składa się on z wielu pojedynczych komponentów, takich jak system dowodzenia i kontroli obrony powietrznej obszaru wysuniętego (FAAD C2), lądowe systemy broni Phalanx (LPWS), lekkie radary przeciwmoździerzowe (LCMR), radary Firefinder, stacja robocza obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (AMDWS) oraz wielofunkcyjne systemy częstotliwości radiowej (MFRFS).

I tak w FAAD C2 znajdują się czujniki i systemy ostrzegawcze wykrywające nadchodzące zagrożenia i przeciwdziałające im za pomocą pokładowych systemów uzbrojenia. Działo M61A1 20 mm Gatlinga, które jest głównym elementem strzelającym C-RAM, wykorzystuje 20 mm amunicję HEIT-SD. Zdolne do wystrzelenia 4500 pocisków na minutę, działo Gatlinga wysyła pociski w kierunku nadchodzącego zagrożenia, sprawiając, że pojawiają się one niemal jak strzały laserowe.

Czym jest C-RAM i co potrafi ta broń?

Trakery są zaprojektowane tak, aby eksplodować przy uderzeniu i zniweczyć zagrożenie w powietrzu lub po prostu spalić się przed uderzeniem w ziemię. System może pochwalić się również systemem termowizyjnym, pomocnym w identyfikacji zbliżających się zagrożeń, podczas gdy radary Firefinder i przeciwmoździerzowe śledzą strzały oddawane przez działo Gatlinga.

Co ciekawe, te systemy od jakiegoś czasu działają również na Ukrainie, gdzie świetnie radzą sobie właśnie z rosyjskimi dronami kamikadze, które wysyłane są przez armię Kremla z misjami ataków ukraińskich miast i obiektów militarnych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy