USA wysyłają nowe wozy bojowe na Pacyfik. Sygnał dla Chin

Korpus Piechoty Morskiej USA stacjonujący na Okinawie otrzymał najnowsze wozy bojowe ACV. To pokaz siły i modernizacji amerykańskiej armii w regionie, która ma stawić czoła Chińczykom w ewentualnej walce.

Amerykanie przerzucają nowoczesne wozy bojowe w rejon Pacyfiku. Szykują się na walkę z Chinami
Amerykanie przerzucają nowoczesne wozy bojowe w rejon Pacyfiku. Szykują się na walkę z ChinamiUSMCTwitter
Amerykanie przerzucają nowoczesne wozy bojowe w rejon Pacyfiku. Szykują się na walkę z ChinamiUSMCTwitter

Do sieci trafiły zdjęcia najnowszego transportu uzbrojenia dla amerykańskich wojsk stacjonujących na japońskiej wyspie Okinawa. 3. Oddział Sił Ekspedycyjnych Piechoty Morskiej USA otrzymał w nim 12 najnowszych wozów bojowych ACV-P.

Operacja miała miejsce 29 czerwca. Wozy zostały przetransportowane do amerykańskiej bazy Camp Schwab na wyspie. Już teraz mogą wejść do walki, co według ekspertów jest szczególnie ważne w kontekście obecnej sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.

Przerzucenie najnowszych wozów bojowych na Okinawę jest jawną formą przygotowania na ewentualne starcie z Chinami. Japońska wyspa mogłaby być jednym z pierwszych celów ataku. Dlatego rozmieszczenie na niej nowej broni zwiększa gotowość Amerykanów, którzy mogliby dzięki nim szybko osiągnąć pełną siłę bojową.

Nowe wozy bojowe USA na Pacyfiku

Przerzucanie cięższego sprzętu na wyspy Pacyfiku to logiczna odpowiedź na retorykę Chin, dążących do zwiększenia prezencji w regionie m.in. zapowiedź aneksji Tajwanu. Amerykańska Piechota Morska w razie walki w tym regionie zakłada szybkie przemieszczanie się po wyspach. W walkach potrzebuje więc ciężkiego sprzętu, takiego jak wozy bojowe ACV.

Te najnowsze pojazdy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej pojawiły się na Pacyfiku dopiero w maju, jako element ćwiczeń na Filipinach. Jako najnowsze uzbrojenie garnizonów na Pacyfiku mają zastąpić przestarzałe wozy gąsienicowe AAV.

Wozy ACV zapewnią przewagę podczas desantów

ACV (Amphibious Combat Vehicle) to amerykańska nazwa zmodyfikowanego uniwersalnego transportera kołowego Iveco SuperAV, wybranego jako przyszłe uzbrojenie Korpusu Piechoty Marynarki USA. Zaprojektowany został przez BAE Systems jako pojazd o zdolnościach pływających.

Wóz pomimo dość cienkiego pancerza, zaprojektowany został w układzie kadłuba V. Zwiększa to jego ochronę przed minami, które mogą być przeszkodą podczas desantu wodnego. W przeciwieństwie do starszych wozów podobnej klasy ACV ma nowocześniejsze systemy elektroniczne. Pozwalają m.in. na łatwiejszą komunikację wewnątrz pojazdu.

Korpus Piechoty Morskiej USA otrzyma łącznie 632 pojazdy ACV w różnych wersjach. Obok podstawowego transportera przewidziane są jeszcze wozy w wersji dowodzenia ACV-C, wersji wsparcia technicznego ACV-R oraz ciężkiego wsparcia bojowego z działkiem 30 mm ACV-30. Ta ostatnia ma zastąpić czołgi M1 Abrams, które wycofano z arsenału amerykańskiej piechoty morskiej.

Wóz bojowy ACV-PCpl. Jamin PowellWikimedia Commons

Parametry taktyczno-techniczne wozu bojowego ACV-P

  • Długość: 9,2 m
  • Szerokość: 3,1 m
  • Wysokość: 2,9 m
  • Masa bojowa: 35 t
  • Załoga: 3 operatorów + 13 żołnierzy
  • Napęd: Turbodoładowany silnik diesla Iveco Cursor 13 o mocy 690 KM
  • Prędkość maksymalna: 105 km\h
  • Zasięg: 400 km
  • Uzbrojenie główne: zdalnie sterowany karabin maszynowy kalibru 12,7 mm

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Świat pełen możliwościmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas