Zmienią hymn, flagę i godło. Takie symbole Polski zobaczymy niedługo
Rząd szykuje lifting symboli narodowych Polski. Flaga ma zyskać nowy odcień czerwieni, godło pozłacane nogi orła, a hymn m.in. łatwiejszą do śpiewania tonację. To więcej niż korekta estetyczna, proponowana zmiana to dotknięcie spraw głęboko zakorzenionych w polskiej tożsamości.

Flaga, godło i hymn to trzy symbole, które towarzyszą Polakom od pokoleń. Teraz mają przejść metamorfozę. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o symbolach narodowych. Zmiany mają być porządkujące, ale i symbolicznie znaczące. Czeka nas konkretny odcień czerwieni na fladze, możliwa korekta godła i uproszczona wersja hymnu.
Jeden odcień czerwieni i dwie flagi
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje od 1919 roku w klasycznym układzie: biały pas na górze, czerwony na dole. Tyle że z tą czerwienią od lat jest kłopot, a skutkiem jest "flagowy bałagan" - inne barwy na urzędach, inne na plakatach, jeszcze inne w internecie. Projekt nowelizacji zakłada jednoznaczne wskazanie odcienia - karmazynowego.

Choć każdy Polak wie, z jakich kolorów składa się polska flaga, to już nie każdy grafik wie, który konkretnie odcień czerwieni wybrać.
Będzie też rozróżnienie na dwa typy flag: narodową biało-czerwoną, oraz państwową z godłem pośrodku. Flaga z orłem ma być zarezerwowana dla urzędów, dyplomacji i wydarzeń oficjalnych, podobnie jak teraz. Niejednokrotnie widzimy jednak takie wśród kibiców na imprezach sportowych i innych okazjach.
Orzeł z pozłacanymi pazurami
Zmiany mogą objąć również godło państwowe. Pomysł nie jest nowy, pochodzi jeszcze z 2021 roku, kiedy to rząd PiS zaproponował, by "pozłocić nie tylko szpony, ale całe nogi orła". Chodziło przede wszystkim o wizualne wzmocnienie symbolu.
Obecnie sprawą zajmuje się 14-osobowy zespół ekspertów z Kancelarii Prezydenta, Premiera, Komisji Heraldycznej, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz środowisk graficznych i historycznych. Ich zadaniem jest wypracowanie jednolitych standardów stosowania godła.
Mazurek Dąbrowskiego łatwiejszy do zaśpiewania
Zmiany dotkną też hymnu. "Mazurek Dąbrowskiego" oficjalnie stał się hymnem Polski w 1927 roku, ale jego historia sięga 1797 roku i legionów we Włoszech. Dziś jego największym problemem ma być tonacja F-dur. Resort kultury uważa ją za "zbyt trudną dla przeciętnego wykonawcy" i planuje przejście na tonację C-dur (czyli niższą). Ma to ułatwić śpiewanie w szkołach, chórach i podczas uroczystości.
Muzykom i śpiewakom trudność sprawia tonacja Mazurka Dąbrowskiego (F-dur), czyli hymnu Polski. I to ma się wkrótce zmienić.
Ale to nie koniec, zmienić może się również układ zwrotek. Nowa propozycja zakłada, że druga zwrotka zaczynałaby się od "Jak Czarniecki do Poznania", a trzecia "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Ministerstwo twierdzi, że taka kolejność przywraca sens historyczno-literacki utworu. Nie zgadza się z tym Polskie Towarzystwo Historyczne: - Hymn w obecnej formie został ustanowiony po odzyskaniu niepodległości i nigdy nie był zmieniany.
Na razie nie wiadomo, kiedy zmiany wejdą w życie. Ostateczne decyzje zapadną dopiero po analizach, konsultacjach i debacie publicznej.