USS "Theodor Roosevelt". Załoga najpotężniejszego okrętu świata zarażona koronawirusem

Na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS "Theodor Roosevelt", bardzo szybko rozprzestrzenia się koronawirus, który wywołuje chorobę COVID-19. Obecnie okręt jest poddany ścisłej kwarantannie.

 F/A-18E Super Hornet ze składu Pokładowego Dywizjonu Szturmowo-Myśliwskiego (VFA) 113 na pokładzie  USS "Theodor Roosevelt"
F/A-18E Super Hornet ze składu Pokładowego Dywizjonu Szturmowo-Myśliwskiego (VFA) 113 na pokładzie USS "Theodor Roosevelt"U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Spencer Robertsdomena publiczna

USS "Theodor Roosevelt" na co dzień stacjonuje w San Diego, w składzie Floty Pacyfiku. Lotniskowiec na początku marca zawinął do portu w Da Nang w Wietnamie. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele Pentagonu, nie jest jasne kiedy na pokładzie pojawiły się chore osoby.

Skład załogi lotniskowców często jest poddany sporej rotacji podczas rejsu. Stąd nikt nie jest w stanie powiedzieć, kto był pacjentem zero. Początkowo przedstawiciele wojska mówili o trzech przypadkach, później o ośmiu. Jednak w czwartkowym raporcie opublikowanym na łamach "Wall Street Journal" liczba ta wynosi już 23 marynarzy.

Sekretarz marynarki, Thomas Modly, powiedział, podczas briefingu prasowego Pentagonu, że obecnie okręt zbliża się do Guam, gdzie cała załoga, licząca ponad 5500 osób, zostanie przebadana. Dowództwo zdecydowało się też na drastyczne środki: żaden z marynarzy nie będzie mógł opuścić portowego nabrzeża, które zostanie poddane ścisłej kwarantannie.

Admirał Mike Gilday, szef operacji morskich US Navy, powiedział, że postój na Guam i tak był zaplanowany, a "zasoby w ośrodkach medycznych marynarki na Guam pozwolą skuteczniej testować, izolować i, jeśli to konieczne, leczyć marynarzy". Dodał, że spodziewana jest duża liczba chorych ze względu na niewielką przestrzeń, na jakiej znajdują się marynarze.

Kmdr John Fage, rzecznik prasowy 3. Floty, stacjonującej w San Diego poinformował, że w bazie kwarantannie zostały poddane trzy okręty, na których wykryto kolejne przypadki choroby. Powiedział także, że na jednym z okrętów znajdujących się na Pacyfiku odnotowano 17 przypadków. Nie ujawnił, która to jednostka.

 USS "Theodor Roosevelt" podczas testów wytrzymałościowych w 1987 roku
USS "Theodor Roosevelt" podczas testów wytrzymałościowych w 1987 rokuUS NAVYdomena publiczna

USS "Theodor Roosevelt"

Lotniskowiec jest czwartą jednostką typu Nimitz, wybudowaną w latach 1981-1984. Okręt wszedł do służby w 1986 roku i został przydzielony do Floty Atlantyku. Okręty tego typu są największymi i najpotężniejszymi jednostkami wojennymi na świecie. Wypierają ponad 100 tysięcy ton, a długość pokładu wynosi 333 metry.

Po wejściu do służby USS "Theodor Roosevelt", mając na pokładzie 8 Pokładowe Skrzydło Lotnicze, wziął udział w operacji Pustynna Burza. Potem nadzorował przestrzeganie porozumień pokojowych po wojnie w byłej Jugosławii.

Po 11 września 2001 roku został przeniesiony do Floty Pacyfiku, w składzie której uczestniczył w operacjach Enduring Freedom i Iraqi Freedom, mając na pokładzie 1 Pokładowe Skrzydło Lotnicze.

Obecnie patroluje zachodni Pacyfik mając na pokładzie 11 Pokładowe Skrzydło Lotnicze. Jego załoga składa się z ok. 3200 personelu pokładowego i 2480 personelu lotniczego.

Przedstawiciele Pentagonu zapewniają, że załoga jest odpowiednio izolowana, a okręt, mimo rozprzestrzeniającego się wirusa, nadal może prowadzić wyznaczone mu operacje.

***Zobacz także***

Straż Graniczna Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas