USS „Zumwalt” - kosmiczny okręt wyruszył na morze

W próbny rejs wyruszył najnowocześniejszy niszczyciel na świecie – amerykański USS „Zumwalt”. W przyszłości ma być uzbrojony w broń laserową i działa elektromagnetyczne.

w
wINTERIA.PL/materiały prasowe
USS "Zumwalt"
USS "Zumwalt"INTERIA.PL/materiały prasowe

USS "Zumwalt" (DDG-1000) jest jednym z trzech planowanych dużych niszczycieli. Okręty typu "Zumwalt" będą największymi w historii okrętami tej klasy budowanymi dla US Navy - ma 186 metrów długości i 15610 ton wyporności.

USS "Zumwalt" w stoczni
USS "Zumwalt" wypływa na rzekę Kennebec w Main
USS "Zumwalt" wypływa na rzekę Kennebec w Main
USS "Zumwalt" wypływa na rzekę Kennebec w Maine
+4

Lider typu został nazwany na cześć admirała Elmo Zumwalta, który w czasie II wojny światowej służył na niszczycielach, a we wrześniu 1945 roku dowodząc zdobyczną japońską kanonierką rzeczną "Ataka", jako pierwszy okręt od czasu incydentu Panay (WIĘCEJ TUTAJ) przepłynął rzeką Huangpu na północ, zabezpieczając aliancką żeglugę w Chinach. Od 1970 do 1974 był najmłodszym w historii dowódcą Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Stępkę pod jednostkę położono 17 listopada 2011 roku, wodowanie odbyło się 29 października 2013 roku, zaś 12 kwietnia 2014 roku niszczyciel został ochrzczony. 7 grudnia 2015 roku okręt pod dowództwem komandora Jamesa A. Kirka wypłynął ze stoczni Bath Iron Works rzeką Kennebec w Maine na pierwsze testy morskie.

Podczas nich inżynierowie mają sprawdzić, jak kadłub okrętu zachowuje się na fali. W następnej kolejności mają być testowane systemy uzbrojenia.

USS "Zumwalt"
USS "Zumwalt"INTERIA.PL/materiały prasowe

Kosmiczny okręt

Nie tylko nazwisko dowódcy okrętu nawiązuje do kosmicznych technologii. Kadłub jest zbudowany miedzy innymi z kompozytów, a kształt jego stewy dziobowej, nawiązujący do epoki drednotów, zwiększa zdolności żeglugowe, a także ułatwia ukrycie się przed radarem wroga.

Okręt został wyposażony w 20 modułów VLS (Vertical Launching System), z których każdy posiada po cztery zasobniki. Prócz uniwersalnej wyrzutni rakiet, niszczyciel został uzbrojony w dwa działa Advanced Gun System kalibru 155 mm o zasięgu do 110 km.

Sercem okrętu będzie system informatyczny, którego oprogramowanie opiera się na różnych wersjach Linuxa. Całą jednostkę można nazwać wielką siecią informatyczną. Wszystkie systemy są ze sobą połączone z wykorzystaniem protokołów wywodzących się z Internetu. Wewnętrzna sieć łączności opiera się na Voice Over IP za wyjątkiem tradycyjnie zbudowanych telefonów alarmowych.

Dzięki dużemu skomputeryzowaniu na USS "Zumwalt" będzie służyć tylko 148 marynarzy.

Okręt będzie zasilany przez cztery turbiny gazowe o łącznej mocy 78 MW. Natomiast dwa 35 MW silniki indukcyjne pozwolą uzyskać prędkość maksymalną 30 węzłów, czyli około 55 km/h. Ale już przy prędkości 20 węzłów "Zumwalt" zachowa 75 procent mocy dla innych systemów, głównie kierowania ogniem i projektowanych dział laserowych.

Niszczyciel będzie kosztował 4,4 miliarda dolarów amerykańskich.

Grafika pokazująca możliwości ogniowe nowego niszczyciela
Grafika pokazująca możliwości ogniowe nowego niszczycielaINTERIA.PL/materiały prasowe

Źródła:

DailyMail/Defence24/US Navy