Zawód szpieg. Najniebezpieczniejsza praca na świecie
Bycie szpiegiem to najniebezpieczniejsza praca, jaką można sobie wyobrazić. Każdy może zdradzić i każdy może się okazać potencjalnym wrogiem. Jacy byli najbardziej znani szpiedzy?
Dobry szpieg to taki, który nie dał się nigdy złapać i skutecznie prowadził swoją agenturalną działalność. Jednak wielu szpiegów po wykonaniu swej ostatniej misji ujawniają się, by w chwale móc pójść na emeryturę, napisać kilka książek, lub zostać doradcą rządowym.
Od początków istnienia państwowości istnieli na świecie szpiedzy, ludzie, którzy zrobią wszystko, aby zdobyć informacje. Udają przyjaciół, kochanków, mężów. Mogą zabić, jak i sami zginąć. Zwłaszcza, kiedy popełnią nawet najmniejszy błąd.
To właśnie z tego powodu szpiegostwo, to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie. Nie wiadomo komu można zaufać, z każdej strony pojawia się zagrożenie. Każdy może zdemaskować agenta, który nie będzie ostrożny. A złapanemu szpiegowi grozi zwykle tylko jedna kara - kara śmierci. Jedyną szansą przeżycia jest wyrok dożywocia i czekanie na wymianę agentów.
Od najdawniejszych czasów istnieli na świecie ludzie, którzy podejmowali się pracy wywiadowczej i udawali przyjaciół, aby wydobyć cenne informacje. Najsłynniejszy polski szpieg, Marian Zacharski, czekał 4 lata, aż udało mu się wrócić do kraju. Mimo tych wszystkich niebezpieczeństw nie brakuje ochotników. Choć praca prawdziwego agenta nie przypomina tej z filmów o Jamesie Bondzie. Oto siódemka szpiegów, którzy przeszli do historii.
Karl Schulmeister (1770-1853)
Jego największym wyczynem była akcja w Ulm, gdzie podając się za dezertera i wroga Napoleona przekonał generała Macka, że wojska francuskie są w rozsypce i najlepiej dla Austriaków będzie jeśli zostaną w twierdzy. Kilka dni później Ulm było otoczone przez ponad 60 tysięcy francuskich żołnierzy. Miasto padło niemal bez walki. A Schulmester odnalazł się w sztabie generała Savary.
Sidney Reilly (1873-1925)
Ethel (1915-953) i Julius Rosenbergowie (1918-1953)
Małżeństwo przekazywało do Moskwy tajemnice związane z budową i szczegółami technicznymi bomb atomowych, które były konstruowane w Stanach Zjednoczonych. Choć oboje utrzymywali, że są niewinni, to zostali skazani na śmierć, a wyrok wykonano w słynnym więzieniu Sing-Sing.
Marian Zacharski (ur. 1951)
Kim Philby (1912-1988)
Aldrich Ames (ur. 1941)
Został też, podobnie jak Philby, szefem komórki kontrwywiadu zajmującej się Rosją. Zdekonspirował ponad setkę tajnych operacji i wydał 30 agentów. Do złapania go przyczyniła się jego nieostrożność i zbyt duże wydatki. Obecnie odsiaduje karę dożywocia.