Zobacz, jak potężna Żelazna Kopuła broni Izrael przed rakietami wroga [WIDEO]

W wyniku aktualnie rozgrywającego się nowego konfliktu z Hamasem w kierunku terytorium Izraela wystrzeliwane są rakiety, które nie sięgną celu, a to ze względu na potężny system, który czuwa nad bezpieczeństwem Izraelczyków.

Żelazna Kopuła, czyli system obrony powietrznej, zneutralizowała ponad 1500 rakiet wystrzelonych przez ugrupowania związane z Hamasem w ciągu 40 godzin. Rakiety są niszczone jeszcze w powietrzu, dzięki czemu mieszkańcy miast mogą spać spokojnie. System działa na powierzchni ok. 150 kilometrów kwadratowych i jest w stanie wykryć oraz zniszczyć pociski i rakiety lecące na dystansie do 70 kilometrów.

Żelazna Kopuła jednak nie jest idealna. Eksperci szacują, że jej skuteczność wynosi ok. 90 procent. To i tak dużo, ale armia Izraela intensywnie pracuje nad zwiększeniem efektywności, ponieważ ataki Hamasu są coraz intensywniejsze. Oprócz rakiet i pocisków, system od niedawna może też neutralizować drony.

Reklama

Najnowszy konflikt wybuchł z winy rządu Izraela, który nie tylko nielegalnie buduje osiedla na Zachodnim Brzegu, nie zważając przy tym na sprzeciw opinii międzynarodowej, ale również na masową skalę łamie prawa człowieka w swoich interwencjach na terytoriach zamieszkiwanych przez Palestyńczyków.

Źródło: GeekWeek.pl/CNN / Fot. Twitter/Mohammed Abed

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama