13 powodów, dla których polubisz Android 13 Tiramisu

Android 13 już jest! Co prawda jeszcze nie dla wszystkich urządzeń, ale właściciele Pixeli już od 15 sierpnia mogą pobierać najnowszy system.

 • Doczekaliśmy się premiery nowej wersji systemu Android. Tiramisu, czyli Androida 13 od wczoraj możecie zainstalować na telefonach Pixel
 • Na innych urządzeniach Android 13 pojawi się już wkrótce, ale to nie znaczy, że trzeba zupełnie obejść się smakiem. Na niektórych wciąż można zainstalować wersję beta. 
 • Jeśli nie mamy ochoty na poznawanie nie całkiem gotowych odsłon systemu, nadal warto pochylić się nad nowościami, jakie dla nas przygotowano w Tiramisu.

13 subiektywnie najlepszych funkcji

Nowa wersja systemu raczej nie wprowadza drastycznych zmian, przez które nie poznacie swojego urządzenia, ale powinny one polepszyć jakość użytkowania.

Reklama

 1. Pierwsza ciekawa opcja, to możliwość przypisania konkretnych języków do poszczególnych aplikacji. System może operować w jednym, a każda apka w innym. Może się to szczególnie spodobać tym, którzy mówią w więcej niż jednym języku lub chcą poznać ich więcej.

 2. Druga to personalizacja. Dodano możliwość dostosowywania wyglądu niegooglowskich aplikacji, by dopasować je pod motyw i kolory tapety.

 3. Zaktualizowany odtwarzacz multimediów dostosuje swój wygląd i sposób działania w zależności od tego, czego słuchamy. Jeśli muzyki, to odtwarzacz wyświetla okładki albumów, a jego pasek odtwarzania tańczy w miarę postępu w utworze.

 4. Z Androidem 13 zadbamy też o lepszy sen. W trybie zasypiania dostosujemy przyciemnienie tapety i ustawimy ciemny motyw, co może wpłynąć na komfortowe przygotowanie się do snu (oczywiście nadal zaleca się nieużywanie urządzenia bezpośrednio przed pójściem spać, ale jeśli już musimy, to ta opcja pomoże).

 5. Firma skupiła się również na zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników. Z nowym systemem wskażemy, które konkretnie multimedia chcemy udostępnić, bez konieczności dawania aplikacjom dostępu do całej galerii.

 6. Dostosujemy także to, jakie powiadomienia chcemy dostawać - nie będą one włączone domyślnie w ramach aplikacji, które pobieramy.

 7. Wrażliwe dane przechowywane w schowku z czasem zostaną automatycznie usunięte.

 8. Z nowym systemem wydłużymy też działanie baterii - możemy w łatwy sposób wstrzymać aktywność aplikacji, jeśli te nie są używane. W panelu szybkich ustawień pojawiła się nowa sekcja, w której przejrzymy apki działające w tle i wyłączymy je według uznania (ale nie wszystkie).

 9. Dodatkowo jeśli któreś z aplikacji pobierają sporo energii, zostaniemy o tym powiadomieni w panelu ustawień baterii.

 10. Android 13 obsługuje Bluetooth Low Energy Audio, czyli nowy standard audio Bluetooth, który powoduje mniejsze opóźnienia odtwarzania i również powinien być łaskawy pod kątem zużycia baterii w naszych urządzeniach.

 11. Firma nie zapomniała także o tabletach. Zaktualizowany pasek zadań ułatwi nam pracę w trybie podzielonego ekranu.

 12. Wkrótce będzie też można skopiować zawartość (taką jak zdjęcie, tekst czy wideo) z telefonu i bez problemu wkleić ją na tablet.

 13. W niepamięć odejdą nieplanowane maźnięcia ekranu, ponieważ tablet zarejestruje ruchy dłoni oraz rysika jako oddzielne dotknięcia.

To oczywiście tylko niektóre z wprowadzonych zmian i usprawnień, na jakie warto było czekać. Właściciele urządzeń innych niż Pixel mogą się spodziewać dostępności najnowszego systemu już niedługo, nie znamy jednak oficjalnej daty. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android 13 | nowy system

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama