Bateria w telefonie szybko się rozładowuje? 8 sposobów na ratunek
Dwa procent baterii w telefonie to koszmar, który spędza sen z powiek każdemu z nas. To właśnie szybko rozładowująca się bateria jest powodem, dla którego często decydujemy się na wymianę telefonu. Jest kilka czynników, które mają wpływ na ten stan. Podajemy osiem sposobów na to, jak zapobiec szybko rozładowującej się baterii w telefonie.
Spis treści:
Co ma wpływ na rozładowywanie się baterii?
Zasada jest prosta - im intensywniej używamy telefonu, tym szybciej rozładowuje się w nim bateria. Oczywiste czynniki, które mają wpływ na szybkość tego procesu to na przykład jasność ekranu czy ilość aplikacji w telefonie. Żywotność baterii przedłuży też używanie oryginalnych ładowarek oraz kabli i wejść dostarczonych przez producenta.
Baterie litowo-jonowe, a takie obecnie najczęściej mamy w naszych telefonach, rozładowują się szybciej na mrozie. To dlatego, że w niskich temperaturach elektrolit mniej skutecznie przepuszcza jony litu. Ekstremalne temperatury w ogóle niszczą baterię w telefonie, podobnie jak jego nieodpowiednia konfiguracja czy używanie smartfona w trakcie ładowania.
8 sposobów na oszczędzanie baterii w telefonie
Żywotność baterii w naszym telefonie możemy przedłużyć, stosując się do kilku prostych zasad. Niektóre z nich są oczywiste, inne mogą zaskakiwać. Oto 8 sposobów na oszczędzanie baterii w telefonie:
- Sposób ładowania. Obecne smartfony dobrze znoszą nawet kilkuminutowe ładowanie. Błędem natomiast jest ładowanie baterii telefonu do 100 %, o wiele lepiej poprzestać na 80 %. Nie zostawiamy też telefonu do ładowania na całą noc, powinien się on ładować góra 8 godzin. Nie należy również dopuszczać do tego, by telefon rozładował się do zera. W trakcie ładowania starajmy się nie używać telefonu.
- Działanie aplikacji. Warto przejrzeć co jakiś czas aplikacje w telefonie i odinstalować te nieużywane. Tym bardziej że niektóre z nich nawet nieużywane działają w tle lub automatycznie się aktualizują. Zwłaszcza to drugie działanie lepiej zatrzymać w rzadko używanych aplikacjach, bo ma ono wpływ na szybsze rozładowywanie się baterii w telefonie.
- Zmniejszenie jasności ekranu. Im ciemniejszy ekran, tym lepiej dla baterii. Nasze telefony mają też funkcję automatycznego rozjaśniania ekranu w miejscach dobrze oświetlonych i przyciemniania w miejscach ciemniejszych. Warto z niej skorzystać.
- Włączenie trybu oszczędzania baterii. Każdy smartfon go posiada. W tym trybie nie tylko zmniejsza się jasność ekranu, ale również pozostawia on w stanie użytku tylko kilka aplikacji, które możemy wybrać.
- Wyłączanie Wi-Fi i Bluetooth. Te funkcje bardzo szybko zużywają baterię w telefonie, a przecież nie zawsze z nich korzystamy. Lepiej włączać je tylko wtedy, kiedy ich naprawdę potrzebujemy.
- Wyłączenie lokalizacji. Z tej funkcji zupełnie niepotrzebnie korzysta wiele aplikacji, a samo przesyłanie danych dotyczących lokalizacji mocno obciąża baterię.
- Wyłączenie asystenta Google i Siri. Te bardzo przydatne funkcje nie zawsze są potrzebne, a zużywają wiele energii na słuchanie poleceń i reagowanie. Nie wystarczy ich wyciszyć, najlepiej je wyłączyć i włączać tylko w razie potrzeby.
- Wyłączanie powiadomień. Nie tylko Instagram, TikTok, Twitter czy Facebook, ale większość aplikacji chce nam wysyłać powiadomienia. Warto się zastanowić, których z nich naprawdę potrzebujemy, a bez których się obejdziemy. Nie wystarczy tu wyciszenie powiadomień, trzeba całkowicie je wyłączyć.
Część tych sposobów wymaga od nas zmiany kilku ustawień w telefonie, ale niektóre wiążą się ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń. Warto jednak je wprowadzić w życie, aby przedłużyć żywotność baterii w telefonie.
Bateria w telefonie się rozładowała - co dalej?
Nawet korzystając z wszelkich sposobów na oszczędzanie baterii, możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy zostaną nam przysłowiowe dwie kreski naładowania. Pół biedy, jeśli stanie się tak w miejscu, w którym mamy dostęp do kontaktu - wystarczy wtedy, że mamy przy sobie ładowarkę. Lepiej własną, bo pożyczanie od kogoś ładowarki może spowodować zniszczenie baterii w telefonie. Podobnie, jak korzystanie z nieoryginalnych kabli i wejść.
Co, jednak jeśli bateria w telefonie szybko się rozładowuje, a wokół nie ma gniazdka elektrycznego? W takim wypadku najlepiej mieć przy sobie powerbank. Na rynku są już dostępne takie, które magazynują energię nawet na tydzień działania telefonu. Lepiej kupować je w renomowanych punktach, by mieć pewność, że nie zniszczą nam baterii. Podobnie rzecz się ma z ładowarkami samochodowymi. Są one często rozdawane jako gadżety, dobrze jest jednak zapłacić więcej i kupić sprzęt lepszej jakości.
Czytaj też: