Galaxy Nexus bez obsługi trybu pamięci masowej

Osoby rozważające zakup Galaxy Nexusa z pewnością oczekują, że będzie to urządzenie niemal idealne, pozbawione wad, które utrudniają życie. Dużym zaskoczeniem okazała się wiadomość dotycząca braku obsługi trybu pamięci masowej USB przez najnowszego Nexusa.

Nexus Galaxy - zapowiada się wybornie, ale nie w każdym aspekcie
Nexus Galaxy - zapowiada się wybornie, ale nie w każdym aspekcieAFP

Konfiguracja sprzętowa Galaxy Nexusa jest naprawdę imponująca, co bezpośrednio przekłada się na rewelacyjne wyniki w kolejnych benchmarkach. Informacje te, w połączeniu z perspektywą długiego wsparcia pod względem aktualizacji systemu Android sprawiają, że urządzenie jest aktualnie najciekawszą propozycją na rynku smartfonów.

Większość użytkowników telefonów z systemem Android doskonale wie, jak ważne jest wsparcie dla obsługi trybu pamięci masowej USB (UMS). Dzięki temu, użytkownik może w bardzo łatwy sposób przenosić pliki np. ze swojego komputera bezpośrednio na pamięć masową urządzenia. Niestety, okazuje się, że najnowszy Nexus nie wspiera UMS.

Twórcy smartfonów i tabletów od czasu zaprezentowania Androida 3.0 Honeycomb mają opcję stworzenia tylko jednej partycji, która może być współdzielona zarówno przez aplikacje, jak i multimedia. Wcześniej konieczne było tworzenie dwóch zupełnie oddzielnych partycji. Jakie są konsekwencje tego rozwiązania?

Z dość oczywistych powodów nie ma możliwości odmontowania partycji w trakcie podłączania jej do komputera. Koncern z Mountain View nie mógł sobie pozwolić na pozostawienie użytkowników z takim problemem. Alternatywą dla UMS jest mniej popularny tryb MTP. Czy to rozwiązanie jest pozbawione wad?

Okazuje się, że w przypadku MTP również nie jest najlepiej. Użytkownicy Windowsa nie napotkają większych problemów - systemowy Explorer standardowo wspiera obsługę MTP. Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku osób, które korzystają z Linuksa lub systemu OS X. W przypadku tych ostatnich konieczne jest użycie programu Android File Transfer.

Skąd wziął się pomysł na zastosowanie tylko jednej partycji zamiast dwóch oddzielnych? Przede wszystkim w ten sposób rozwiązany został problem sztywnego podziału miejsca w zależności od tego, czy przestrzeń zamierzamy zapełnić aplikacjami, czy multimediami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas