Jak zrobić przelew BLIK na telefon? Pieniądze w kilka sekund

Aktualizacja

Przelew BLIK jest jedną z najszybszych i najwygodniejszych form przesyłania pieniędzy z konta na konto. Aby zrobić przelew BLIK na telefonie, wystarczy mieć aktywowaną usługę w banku oraz zainstalowaną aplikację do bankowości w telefonie. Potem wszystko pójdzie szybko i sprawnie.

Jak zrobić przelew blik na telefon? Oto instrukcja w kilku prostych krokach
Jak zrobić przelew blik na telefon? Oto instrukcja w kilku prostych krokach123RF/PICSEL123RF/PICSEL

W jakich bankach działa przelew BLIK na telefon?

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom telefonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych.

Z przelewu na telefon BLIK mogą korzystać niemal wszyscy posiadacze aplikacji bankowych. Na liście są:

  • Alior Bank,
  • ING Bank Śląski
  • Bank Millennium,
  • mBank,
  • Banki Spółdzielcze (Spółdzielcza Grupa Bankowa),
  • Santander Bank Polska,
  • PKO Bank Polski,
  • Velo Bank,
  • Credit Agricole,
  • Bank 
  • Pekao SA,
  • BOŚ Bank,
  • Citi Handlowy, 
  • BNP Paribas,
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła,
  • Bank Spółdzielczy Brodnica

BLIK jest darmowy i za korzystanie z niego ani bank, ani operator nie naliczają prowizji. Dotyczy to w szczególności przelewów na telefon. Wyjątkiem są wypłaty z bankomatów, przy czym opłata zależy od umowy z daną firmą czy rodzaju prowadzonego rachunku.

Jak zrobić przelew Blikiem na telefon i jak odebrać pieniądze?

Aby móc szybko wysyłać i odbierać przelewy za pomocą BLIKA, należy w pierwszej kolejności powiązać swój numer telefonu ze swoim rachunkiem bankowym. Musi to zrobić zarówno osoba, która chce zrobić przelew, jak i ta odbierająca pieniądze.

W każdej instytucji proces ten może się nieznacznie różnić. Najczęściej opcja aktywacji przelewu BLIK na telefon jest dostępna w ustawieniach aplikacji mobilnej banku.

W większości systemów bankowych można to zrobić wchodząc w "Ustawienia", a następnie wybierając opcję "Przelew na numer telefonu".

Przelew pieniędzy BLIK z telefonu na telefon to bardzo prosty sposób rozliczenia się z rodziną oraz znajomymi i można go zrealizować w kilku prostych krokach:

  1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku.
  2. Zleć przelew na telefon. Można tego dokonać, wybierając opcję "Przelew na telefon BLIK". W zależności od aplikacji, opcja ta znajduje się w różnych miejscach, ale nie jest trudna do znalezienia. Sam mechanizm realizacji płatności we wszystkich bankach jest podobny.
  3. W dalszej kolejności należy wpisać numer telefonu, na jaki chcemy dokonać przelewu lub wybrać go z książki kontaktów. Wybierając osobę z listy, od razu widzimy czy możemy zrealizować przelew na numer telefonu. Kontakt taki oznaczony będzie kwadratem z symbolem BLIK.
  4. Ostatni krok to wpisanie kwoty i tytułu przelewu. Następnie przechodzimy dalej.
  5. Aplikacja wyświetli nam wszystkie dane przelewu. Możemy sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Potwierdzamy operację i wprowadzamy PIN. Przelew na telefon BLIK został zrealizowany.

Ile idzie przelew BLIK na telefon? Pieniądze na wskazanym koncie powinny być w ciągu kilkunastu sekund i bez względu na godzinę czy dzień tygodnia.

Warto przy tym wspomnieć, że każdy bank ma określony limit dzienny na takie transakcje.

Jak cofnąć przelew BLIK na telefon? Nie da rady

Błędnie wysłany przelew BLIK na telefon jest realizowany błyskawicznie, dlatego żaden bank nie jest w stanie cofnąć transakcji.

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Użytkownikowi pozostaje jedynie skorzystanie ze ścieżki wprowadzonej na mocy ustawy z dnia 22 marca 2018 o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Należy zatem zgłosić reklamację do banku, informując, że pieniądze zostały wysłane na zły numer rachunku. Bank będzie musiał poinformować odbiorcę, że pieniądze trafiły na jego konto omyłkowo i zażądać zwrotu.

Czy system BLIK jest bezpieczny?

System płatności BLIK spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa, a płatność tą metodą pozwala uniknąć udostępniania danych osobowych podczas transakcji, a także podawania numeru konta w celu uzyskania przelewu.

Mimo tego użytkownicy powinni być ostrożni, aby nie utracić danych. Warto pamiętać o tym, aby nie udostępniać nigdy kodu BLIK osobom obcym, które mogłyby wykorzystać go w celu, np. kradzieży środków z konta.

„Polacy za granicą”: Nie należą do Unii Europejskiej, ale ich walutą jest euroPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas