Jak sprawdzić, kto mnie odwiedza i kto mnie ogląda na FB?

Na Facebooku wiele osób publikuje swoje prywatne zdjęcia, udostępnia filmy, relacje, piosenki i przemyślenia. Nawet decydując się na pokazywanie swojej prywatności w sieci, można jednak w pewnym stopniu kontrolować to, kto zagląda na profil, wyświetla relacje i udostępnia treści. Jak to wszystko sprawdzić?

Obserwowanie, śledzenie, dodawanie do znajomych. Czym się różnią?

Obserwowanie, śledzenie (tzw. dawanie follow) czy dodawanie do znajomych to podstawowe sposoby ustalania relacji w mediach społecznościowych. Jeszcze jakiś czas temu na Facebooku można było jedynie zapraszać do znajomych i takie zaproszenia przyjmować. Z kolei na Instagramie głównym sposobem nawiązywania relacji jest obserwowanie. Facebook postanowił więc również dodać taką opcję. W tym momencie zatem można na tej platformie zarówno dodawać osoby do znajomych, jak i obserwować wybrane konta.

Reklama

Jak sprawdzić, kto odwiedza mój profil na FB?

Profil na Facebooku pozwala sprawdzić, kto cię obserwuje, wyświetla twoje relacje, zostawia polubienia i komentarze.  Jednak nie jesteś w stanie w 100% kontrolować tego, kto wchodzi na twój profil. Może się bowiem zdarzyć tak, że ktoś zagląda na twój profil, ogląda zdjęcia czy inne, udostępnione przez ciebie treści, ale nie zostawia po sobie śladu. Nie wysyła ci zaproszenia do znajomych, nie obserwuje ani nie jest aktywny pod twoimi zdjęciami. Niestety Facebook nie udostępnia żadnego narzędzia, dzięki któremu byłaby możliwość sprawdzenia takich osób. 

Warto pamiętać, że skoro oficjalnie nie ma na FB takiej możliwości, żadne płatne programy czy wtyczki także nie mogą jej zaoferować. Jeśli więc widzisz reklamę, w której oferowane ci są opcje sprawdzenia, kto wchodzi na twój profil - jest to po prostu naciąganie albo oszustwo. 

Jak sprawdzić, kto mnie obserwuje na FB?

Sprawdzenie, kto obserwuje profil na Facebooku to bardzo prosta sprawa. Po zalogowaniu na swój profil w przeglądarce internetowej, należy wejść w zakładkę "Znajomi", która znajduje się na belce pod imieniem  i nazwiskiem, obok sekcji "Informacje" oraz "Zdjęcia". Wówczas otworzy się lista, nad którą wyświetlą się takie przyciski jak:

  • "Wszyscy znajomi",
  • "Obserwujący",
  • "Obserwowani".

Po kliknięciu przycisku "Obserwujący", rozwinie się lista osób, które obserwują twoje konto. Jeśli nie masz takiej zakładki, oznacza to, że nikt cię nie obserwuje. Przycisk "Obserwowani" to z kolei osoby, które ty obserwujesz.

Czy "Znajomi" i "Obserwujący" są tym samym? Zdecydowanie nie. Może zdarzyć się tak, że ktoś cię obserwuje, ale nie jest w gronie twoich znajomych i odwrotnie.

Jak sprawdzić, kto ogląda relację na FB?

Relacje na FB to krótkie filmiki albo zdjęcia dostępne na platformie tylko przez 24 godziny. Umieszcza się je, klikając opcję "Utwórz relację" w swoim profilu. Facebook daje możliwość sprawdzenia, kto wyświetlił twoją relację. Żeby to zrobić, należy wejść we wrzuconą przez siebie relację (klikając na nią) i w lewym dolnym rogu kliknąć "Odbiorcy". Wówczas rozwinie się lista osób, które wyświetliły dodane materiały. Jeśli wyświetla ci się komunikat "Jeszcze nie ma odbiorców" oznacza to, że nikt nie obejrzał dotąd twoich zdjęć/filmów.

Kto może oglądać twoje relacje? Tak naprawdę wszyscy użytkownicy Facebooka i Messengera. Jeśli chcesz mieć kontrolę na tym, kto ma do twoich materiałów dostęp, zmień ustawienia prywatności relacji. Do wyboru masz 3 opcje:

  • publiczna - relacja będzie widoczna dla każdego użytkownika Messengera lub Facebooka,
  • znajomi - relacja będzie widoczna dla twoich znajomych na Facebooku,
  • niestandardowa - relacja będzie widoczna tylko dla wybranych przez ciebie osób.

Zmiany ustawień dokonasz, wchodząc w opcję "Twoja relacja" i klikając wybraną ikonę wyboru odbiorców, znajdującą się w lewym górnym rogu.

Jak sprawdzić, kto udostępnił mój post na FB?

Facebook oferuje swoim użytkownikom jeszcze jedną opcję - udostępnianie postów. Oznacza to, że jeśli wrzucisz na swój profil zdjęcie, film czy grafikę, inny użytkownik może udostępnić ten materiał na swoim profilu. Pojawi się on wówczas na jego tablicy, ale w takiej wersji, w jakiej był u ciebie oraz z informacją, że pochodzi z twojego konta. 

Jak sprawdzić kto udostępnił twój post? Pod zdjęciem jest ikonka strzałki podpisana "Udostępnienia". Gdy w nią klikniesz, rozwinie się lista osób, które przekazały twój post dalej, na przykład umieszczając go na swoim profilu. 

Jeśli ty chcesz udostępnić czyjś post wystarczy, że wejdziesz na profil konkretnej osoby i klikniesz pod wybranym materiałem.

Udostępniając treści w internecie, trzeba liczyć się z tym, że nie da się w 100% kontrolować tego, kto je zobaczy. Jeśli zależy ci, aby twoje zdjęcia czy filmy widziała znana ci lista osób, na FB jest opcja ograniczenia widoczności dla nieznajomych. Należy wówczas zmienić ustawienia swojego profilu i zaznaczyć, że posty mają być widoczne tylko dla znajomych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | Meta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy