Kontrola rodzicielska na Androidzie. Jak ją włączyć i wyłączyć?
Ochrona przez zagrożeniami czyhającymi na dzieci w cyfrowym świecie to nie lada wyzwanie dla ich rodziców. Strony dla dorosłych, podejrzane aplikacje i radykalne treści to tylko wierzchołek góry lodowej. Na szczęście istnieje funkcja, które może pomóc w ochronie młodszych użytkowników - kontrola rodzicielska. Dowiedz się, jak włączyć i wyłączyć tę opcję na telefonie z Androidem, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, a sobie - odrobinę spokoju.
Zaufanie jest fundamentem zdrowych relacji, jednak właściwe wychowanie wymaga także pewnej dozy kontroli, zwłaszcza w Internecie, gdzie w ułamku sekund możemy wyszukać przeróżne treści - nie zawsze te, które rodzic uznałby za odpowiednie dla swojego dziecka. Aby umożliwić opiekunom monitorowanie stron odwiedzanych przez najmłodszych, telefony z Androidem są wyposażone w opcję kontroli rodzicielskiej.
Do uruchomienia tej funkcji niezbędna będzie jednak instalacja odpowiedniej aplikacji - Google Family Link.
Kontrola rodzicielska to funkcja pomagająca rodzicom nadzorować nieletnich podczas korzystania ze smartfona lub tabletu. Podstawową kontrolę nad telefonem dziecka można uzyskać bez instalowania dodatkowej aplikacji - wystarczy przejść do ustawień sklepu Google Play na urządzeniu, które chcemy kontrolować.
- Otwórz aplikację Google Play.
- W prawym górnym rogu kliknij ikonę profilu.
- Kliknij Ustawienia Rodzina Kontrola rodzicielska.
- Włącz opcję Kontrola rodzicielska.
- Aby uniemożliwić dziecku dostęp do kontroli rodzicielskiej, ustaw kod PIN i nie podawaj go dziecku.
- Wybierz typ treści, który chcesz filtrować.
- Wybierz sposób filtrowania lub ograniczania dostępu.
Nadzorowanie aktywności umożliwia też kilka innych aplikacji, m.in. YouTube czy niektóre przeglądarki internetowe. Znacznie bardziej ogólny zakres kontroli zapewnia jednak osobna usługa - Google Family Link.
Aby zacząć korzystać z darmowej kontroli rodzicielskiej oferowanej przez Google należy pobrać aplikację ze Sklepu Play na oba telefony - dziecka i rodzica.
Konfiguracja jest prosta, jedyny wymóg to posiadanie konta Google. W pierwszej kolejności pojawi się krótka informacja o funkcjach aplikacji. Następny ekran to wskazanie telefonu, na którym aktualnie instalujemy aplikację. Zaczynamy od telefonu rodzica.
- Wybierz konto Google, które otrzyma uprawnienia administratora rodziny.
- Odpowiedz czy twoje dziecko posiada własne konto Google (po kliknięciu "nie" pojawi się możliwość jego utworzenia).
- Przejdź do aplikacji zainstalowanej na telefonie dziecka i postępuj zgodnie z poleceniami.
- Po wskazaniu, że korzystamy z telefonu dziecka, pojawi się zapytanie o kod, który wyświetli się na telefonie rodzica (9 znaków).
- Po jego wpisaniu dziecko będzie musiało potwierdzić uruchomienie kontroli swoim hasłem do konta Google.
- Zakończ konfigurację, postępując zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie.
Całość nie powinna zająć więcej niż 20 minut. Po zakończeniu procesu możemy zarządzać treściami, które będą dostępne na telefonie dziecka. Google Family Link pozwala na:
- ustalanie limitów korzystania z telefonu i poszczególnych aplikacji;
- aktualna lokalizacja telefonu dziecka;
- zatwierdzanie lub blokowanie aplikacji pobieranych przez dziecko;
- dostęp do ustawień prywatności i dostępów dla stron internetowych i aplikacji;
- możliwość resetowania hasła dziecka i ustawień jego konta Google;
- podgląd stanu baterii w telefonie dziecka.
Pod koniec instalacji na telefonie dziecka wyświetli się też informacja, do jakich danych rodzic nie będzie miał dostępu i czego nie może zrobić.
Zarówno rodzic, jak i dziecko mogą w dowolnym momencie przerwać kontrolę. W przypadku wstrzymania nadzoru z inicjatywy dziecka, rodzic natychmiast dostanie powiadomienie o takim działaniu, a telefon dziecka zostanie czasowo zablokowany.
Aby wyłączyć kontrolę rodzicielską na telefonie rodzica, przejdź do aplikacji i wybierz konto dziecka, na którym chcesz dezaktywować usługę. Następnie naciśnij Zarządzaj ustawieniami > Informacje o koncie > Wyłącz nadzór.
W telefonie dziecka kontrolę wyłącza się z poziomu ustawień telefonu. W tym celu należy odszukać zakładkę Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska (w starszych wersjach Androida - Google > Kontrola rodzicielska). W prawym górnym rogu naciśnij Więcej (3 kropki w pionie) i naciśnij Wyłącz nadzór. Jako rodzic będziesz musiał zatwierdzić wybór zalogowaniem na swoje konto Google lub kodem dostępu rodzica ustalanym przy początkowej konfiguracji.
Niestety istnieje prosty sposób na ominięcie ograniczeń związanych z używaniem usługi Google Family Link. Wystarczy, że dziecko założy nowe konto Google z fałszywą datą urodzenia i zaloguje się z jego pomocą. Aplikacja nie uniemożliwia synchronizacji telefonu z nowym profilem.
Istnieje szereg alternatyw dla Google Family Link. Niektóre pozwalają wyeliminować manewr z założeniem dodatkowego konta Google i korzystanie z telefonu bez nadzoru rodzica - za wszystkie trzeba jednak zapłacić.
Qustodio
Jedną z najlepszych aplikacji tego typu jest Qustodio, zaawansowana i kompleksowa usługa, która ma wszystkie funkcjonalności Google Family Link, a także wiele opcji dodatkowych - m.in. tworzenie harmonogramów użytkowania urządzeń i zaawansowanych filtrów. Ogromnym plusem jest bardzo intuicyjny interfejs, co jest szczególnie ważne dla rozbudowanej aplikacji.
Ma ona jednak swoją cenę - za wersję podstawową trzeba zapłacić 55 dolarów za rok (ok. 225 zł). Pełny pakiet to wydatek 99,95 dolarów (ok. 400 zł). Bez podawania numerów karty kredytowej z aplikacji można korzystać przez miesiąc w ramach darmowego okresu próbnego.
Bark
Drugą najpopularniejszą, a przy okazji cieszącą się dobrymi opiniami aplikacją jest Bark. Chociaż jego konfiguracja zajmuje trochę dłużej niż Qustodio, to komfort użytkowania apki jest równie dobry, a według niektórych nawet większy niż u konkurencji. Największą przewagą Bark jest kompatybilność z innymi aplikacjami instalowanymi na telefonie - przede wszystkim komunikatorami, social media i pocztą e-mail.
Aplikacja łączy się bezpośrednio z poszczególnymi kontami, a nie samym urządzeniem, dlatego nawet jeśli dziecko będzie korzystało z telefonu kolegi, albo komputera - dostaniesz powiadomienie o ewentualnej podejrzanej aktywności. Najtańszy pakiet kosztuje 5 dolarów miesięcznie. Firma umożliwia też"wynajęcie specjalnie zabezpieczonego telefonu i domowego routera (odpowiednio 49 i 6 dolarów za miesiąc).
Obie aplikacje są dostępne tylko w angielskiej wersji językowej.
Czytaj także:
Sprawdź, czy umiesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci
Jak bezpiecznie łączyć się z internetem?
Telefony, które promieniują najbardziej. Masz któryś w domu?
Zobacz też: