Samsung zaprezentował smartfon Galaxy S 4
Samsung Electronics zaprezentował czwartą generację smartfonu Galaxy S – Galaxy S 4. Na co mogą liczyć fani najpopularniejszego telefonu z Androidem?
Obudowa urządzenia jest lekka (130 g), cienka (7,9 mm) i oryginalnie wymodelowana. Na pokładzie znalazł się 5-calowy ekran Full HD Super AMOLED, ośmiordzeniowy procesor Exynos 5 Octa z czterema energooszczędnymi rdzeniami Cortex-A7 oraz czterema wydajnymi Cortex-A15 o taktowaniu 1,6 GHz. Układ ten jest wspierany przez procesor graficzny PowerVR SGX544 MP3 oraz 2 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkowników oddano 16, 32 lub 64 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej oraz slot na karty micro SD. Bateria ma pojemność 2600 mAh.
- Samsung Galaxy S 4 jest urządzeniem, które może zmieniać życie. Każda nowa funkcja została opracowana na podstawie wnikliwych badań potrzeb użytkowników z całego świata. Sukces serii Galaxy S udowodnił, że jest to jedyne sensowne podejście do projektowania. Już zawsze będziemy najpierw uważnie słuchać użytkowników, na podstawie analizy ich potrzeb opracowywać nowe technologie i wracać z produktami, które z kolei będą inspirować naszych klientów - mówi JK Shin, Prezes i Szef działu IT oraz dywizji Mobile Communications w firmie Samsung.
Funkcje
Nowy smartfon ma główny aparat cyfrowy o rozdzielczości 13 megapikseli. Może pracować w trybie Dual Camera, w którym obraz jest rejestrowany przez dwa aparaty (przedni i tylny) jednocześnie. Podczas fotografowania użytkownik może korzystać z szeregu efektów specjalnych i ramek pozwalających na łączenie dwóch obrazów czy filmów wideo. Razem z filmowanym obrazem przedmiotu możemy nagrywać nasz komentarz wideo. Z kolei opcja Dual Video pozwala na wykonywanie wideokonferencji z udziałem wielu znajomych naraz.
Galeria zdjęć Samsunga Galaxy S 4
Aparaty fotograficzne w Galaxy S 4 potrafią jednak znacznie więcej. Możemy rejestrować krótkie formy wideo zwane Drama Shot, pokazujące kluczową akcję w formie zapętlonego fragmentu filmu. Sound&Shot to przydatna funkcja dołączania do zdjęć notatek głosowych lub udźwiękawiania fotografowanej sceny, rejestrowania dźwięku, jaki towarzyszył nam podczas fotografowania.
Kolejną ciekawą funkcją jest Story Album. Pozwala ona na prowadzenie multimedialnego pamiętnika. Treści, takie jak wpisy czy statusy w serwisach społecznościowych, notatki, geolokalizacja, pogoda, a także zdjęcia i wideo mogą być automatycznie zapisywane i układane na linii czasu. Oczywiście taki pamiętnik można zamówić w wersji fizycznej, w postaci albumu ze zdjęciami i notatkami (doskonały prezent dla najbliższych). Umożliwia to współpraca ze znanym serwisem Blurb.
Społeczności
Funkcja Group Play to sposób na wspólne cieszenie się muzyką, oglądanie zdjęć czy filmów. Nie trzeba do tego Wi-Fi czy zasięgu sieci komórkowej. Smartfony można połączyć bezpośrednio i bezprzewodowo. Można dzielić się treściami, można wspólnie je oglądać i tworzyć. Share Music to pożyteczne opcja jednoczesnego odtwarzania piosenki na wielu urządzeniach.
Funkcja S Translator to automatyczny tłumacz działający w czasie rzeczywistym. Można ją wykorzystać przy tworzeniu wiadomości, w poleceniach głosowych, czacie. Zamienia tekst na głos i głos na tekst.
Galaxy S 4 obsługuje wszystkie nowoczesne protokoły dostępu do szybkiego internetu, w tym HSPA+42 Mbps oraz LTE. Co warto zauważyć, Samsung zadbał o maksymalną kompatybilność - nowy smartfon, dzięki systemowi Hexa-band będzie współpracował z szybkim LTE w każdym zakątku świata, a nie, na przykład, tylko w USA. Co więcej, jeszcze w tym roku Samsung wprowadzi na rynek wersję Galaxy obsługującą dwa standardy LTE jednocześnie (TDD/FDD).
Samsung Smart Pause umożliwia kontrolowanie ekranu wzrokiem. Przykładowo - jeśli oglądamy film, to gdy odwrócimy wzrok od ekranu, wideo może być automatycznie zatrzymane, a gdy znowu zaczniemy patrzeć na ekran, odtwarzanie zostanie wznowione. Samsung Smart Scroll to bardzo ciekawa funkcja przewijania długich dokumentów (e-maili, tekstów i innych) za pomocą wzroku. Smarfon wyczuwa, że patrzymy na koniec wyświetlanej strony i przewija ją, abyśmy mogli kontynuować lekturę.
Air View to kolejne ciekawe rozwiązanie - wskazując dany element palcem, bez dotykania ekranu, możemy podejrzeć jego zawartość. W ten sposób przeglądanie wielu e-maili, kalendarza, galerii zdjęć, filmów będzie proste i szybkie. Air View działa również w oknie przeglądarki www - wskazując element możemy go powiększyć i wygodnie obejrzeć z bliska. Air Gesture to z kolei mechanizm sterowania aplikacjami (na przykład odtwarzaczem muzyki, przeglądarką www czy telefonem) za pomocą gestu dłonią.
Możemy sterować działaniem smartfonu również za pomocą komend głosowych. System ten nazywa się S Voice Drive, ma wiele przydatnych funkcji, między innymi automatyczne odczytywanie na głos wiadomości tekstowych, żeby nie musieć odrywać wzroku od jezdni. System może uruchomić się automatycznie po wejściu do samochodu i podłączeniu zestawu głośnomówiącego.
Samsung Optical Reader zamienia smartfon Galaxy S 4 w optyczny czytnik kodów QR, wizytówek i tekstów.
W domu docenimy funkcję Samsung WatchON zamieniającą urządzenie w uniwersalny pilot działający z wieloma sprzętami - telewizorem, odtwarzaczem DVD/BluRay, konsolą, set-top-boksem, dekoderem, a nawet klimatyzatorem. Co więcej, może on działać z systemem EPG, czyli elektronicznym przewodnikiem po programach, stosowanym przez większość stacji TV, serwisów VoD i TV kablowych.
Życie na 100 proc.
W nowym Galaxy S 4 Samsung po raz pierwszy zastosował system S Health. Zestaw czujników wbudowanych w smartfon systematycznie i automatycznie monitoruje dane dotyczące zdrowia użytkownika, warunki zewnętrzne i inne zmienne wpływające na nasze samopoczucie. Aby zacząć żyć zdrowo, możemy dodatkowo korzystać z aplikacji doradzającej dietę, pamiętającej posiłki, dającej wskazówki treningowe, monitorującej jakość snu (część funkcji wymaga podłączenia odpowiedniego akcesorium).
Samsung Adapt Display to funkcja, która w inteligentny sposób dobiera optymalne parametry wyświetlania obrazu w zależności od aplikacji, warunków zewnętrznych i preferencji użytkownika. Z kolei Samsung Adapt Sound robi podobną rzecz z dźwiękiem - po jednorazowej kalibracji Galaxy S 4 będzie odtwarzał audio według naszych indywidualnych preferencji.
Dostępność
Samsung GALAXY S 4 będzie osiągalny w drugim kwartale 2013 roku na całym świecie. Cena wciąż pozostaje tajemnicą, ale na pewno nie będzie niższa niż 2700 zł.