Sondaż w Korei Płd.: Za dużo nowych modeli smartfonów

Koreańscy użytkowcy są zdania, że producenci wypuszczają co roku na rynek za dużo nowych modeli smartfonów - wynika z opublikowanego we wtorek w Seulu sondażu przeprowadzonego w sześciu krajach. Ponad połowa badanych wolałaby rzadziej zmieniać swoje telefony.

Korea Południowa to miejsce narodzin Samsunga i LG. Czyżby Koreańczycy mieli już smartfonowy przesyt?
Korea Południowa to miejsce narodzin Samsunga i LG. Czyżby Koreańczycy mieli już smartfonowy przesyt?AFP

Telefony komórkowe należą do urządzeń, które najczęściej wymieniane są na nowsze modele. Czołowi ich producenci, Samsung i Apple, wypuszczają na rynek nowe, flagowe modele przynajmniej raz w roku, z coraz to nowszymi wyświetlaczami i udoskonalonymi systemami operacyjnymi.

"Ponad połowa respondentów w krajach objętych sondażem jest zdania, że producenci wypuszczają za dużo nowych modeli, z których wiele zaprojektowano z założeniem, że będą służyć tylko kilka lat" - powiedział Chih An Lee prowadzący w ramach ekologicznej organizacji Greenpeace globalną kampanię IT. - "W rzeczywistości większość użytkowników chciałaby, żeby ich telefony łatwiej było rozbierać na części, reperować i poddawać recyklingowi".

Okazuje się również, że w zależności od kraju, użytkownicy wykazują inne podejście do kwestii napraw telefonów komórkowych. W Chinach i Korei Płd. bardziej zależy im na możliwości zreperowania komórki niż w USA czy Niemczech.

Niemal połowa respondentów z wszystkich sześciu krajów uważa, że producenci powinni wykazywać się większą odpowiedzialnością w kwestii recyklingu produkowanego przez nich sprzętu, tak aby był on łatwiejszy.

Badani podkreślali też, że ważną dla nich cechą nowego smartfonu jest żywotność baterii.

Ponad 90 procent badanych w Chinach, Meksyku i Korei Płd. podkreślało, że smartfon powinno być łatwo w razie czego naprawić. Wszędzie konsumenci zwracali również uwagę, że ważnym czynnikiem jest produkcja komórek bez udziału niebezpiecznych chemikaliów.

Greenpeace objął sondażem po tysiąc respondentów w każdym z krajów. Badanie przeprowadzono w USA, Meksyku, Rosji, Niemczech, Chinach i Korei Płd.

klm/ ro/ jbr/

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas