Antarktyda była kiedyś zieloną krainą, którą strawiły pożary

Czy to możliwe, aby Antarktyda była niegdyś kwitnącym i pełnym zieleni lądem? Naukowcy badający szczątki roślin znalezionych na Półwyspie Antarktycznym twierdzą, że 75 mln lat temu dzisiejsza kraina lodu i śniegu tętniła życiem. Świadczyć miałyby o tym ślady niszczycielskich pożarów.

Naukowcy znaleźli szczątki roślin, spopielonych 75 mln lat temu
Naukowcy znaleźli szczątki roślin, spopielonych 75 mln lat temu123RF/PICSEL

Ekipa badaczy z Brazylii reprezentująca uczelnię o dość egzotycznej nazwie - Uniwersytet Federalny Pernambuco - opublikowała na łamach czasopisma "Polar Research" wyniki analiz szczątków roślin znalezionych na Wyspie Jamesa Rossa, na Półwyspie Antarktycznym.

Używając metody datowania radiowęglowego ustalili, iż okazy pochodzą sprzed 75 mln lat i noszą ślady charakterystyczne dla roślin zniszczonych przez ogień.

Odkrycie to wywołało niemałe poruszenie, albowiem świadczy od dwóch rzeczach: po pierwsze kilkadziesiąt milionów lat temu na lądzie, który dzisiaj znamy jako Antarktyda, istniało życie. Po drugie kraina ta okresowo zamieniała się w piekło, trawione przez niszczycielskie pożary.

- Ogień szalejący przez część okresu kredy był globalnym zjawiskiem, ale nie podejrzewaliśmy, że sięgał aż tak daleko - komentuje szefowa zespołu badawczego z Brazylii, Flaviana Jorge de Lima.

- To odkrycie rozszerza znacząco naszą wiedzę na temat występowania pożarów trawiących tereny zielone w kredzie, pokazując, że do kataklizmów dochodziło w miejscach, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia - dodaje.

Wygląda więc na to, że przynajmniej na Wyspie Jamesa Rossa rósł niegdyś bujny las, który został niemalże spopielony w okresie kredowym. Zdaniem badaczy pożar był on konsekwencją aktywności wulkanicznej.

Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale zdaniem uczonych Antarktyda nie zawsze była skutą lodem krainą
Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale zdaniem uczonych Antarktyda nie zawsze była skutą lodem krainąNASA's Scientific Visualization Studio/Science Photo Library/EasEast News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas