Archeolodzy ujawniają tajemnicze rytuały, które miały miejsce w starożytnych budowlach na Pustyni Arabskiej
W północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej zlokalizowane są setki dużych kamiennych konstrukcji. W jakim celu zostały stworzone i jakie rytuały były tam odprawiane?
Badacze opracowali nową teorię, która ma wyjaśniać, do czego były używane pradawne prostokątne zagrody. Prace archeologiczne ujawniły setki szczątków zwierzęcych, których stosy koncentrowały się wokół pionowo ustawionej "świętej" kamiennej płyty.
Od lat 70. ubiegłego wieku archeologów fascynują starożytne kamienne kompleksy znane jako mustatile. Badacze szacują ich wiek na 7 000 lat. Jednakże dopiero analizy przeprowadzone w 2017 roku pokazały pełny obszar ich występowania. Dzięki ówczesnym analizom lotniczym udało się zidentyfikować ponad 1600 kompleksów.
Mustatile składają się z długiego centralnego dziedzińca z kamienną platformą na jednym końcu i wejściami na drugim końcu naprzeciwko platformy. Dziedziniec ogrodzony jest niskimi kamiennymi ścianami, których wysokość nie przekracza 50 cm. Wspomniana platforma posiada specjalne komory o różnej wielkości - archeolodzy do tej pory nie wiedzą, jaką pełniły funkcję. Brak dachów i niskie ściany wskazują, że te konstrukcje nie pełniły roli zagród lub magazynów. W niektórych kompleksach odnaleziono za to zdobione kamienne płyty i rozrzucone wokół nich zwierzęce kości.