Chcesz na starość uniknąć Alzheimera? Wystarczą spacery

Jeśli boisz się, że kiedyś zachorujesz na chorobę Alzheimera, nauka ma dla ciebie dobre wieści. Zdobyto właśnie dowody, że w starszym wieku wystarczą zwykłe spacery, aby spowolnić i zatrzymać rozwój choroby.

Chcesz uniknąć Alzheimera? Idź na spacer!
Chcesz uniknąć Alzheimera? Idź na spacer!123RF/PICSEL
Chcesz uniknąć Alzheimera? Idź na spacer!
Chcesz uniknąć Alzheimera? Idź na spacer!123RF/PICSEL

Spacerowanie receptą na Alzheimera?

Naukowcy zbadali zarówno osoby z prawidłowo funkcjonującym mózgiem, jak i te z niewielkimi zaburzeniami, niosącymi znamiona wczesnego rozwoju choroby Alzheimera. Badani najpierw czytali krótką historyjkę, którą mieli od razu opowiedzieć z pamięci. Miało to ocenić ich zdolności zapamiętywania.

Prócz tego prostego testu pamięciowego uczestnicy zostali poddani rezonansowi magnetycznemu, który pozwolił zmierzyć poziom komunikacji między sieciami mózgowymi, jakie kontrolują funkcje poznawcze. Po tym następował 12-tygodniowy reżim treningowy, gdzie cztery dni w tygodniu każdy z uczestników wykonywał krótki spacer na bieżni.

Łącznie przebadano 33 uczestników w wieku od 71 do 85 lat
Łącznie przebadano 33 uczestników w wieku od 71 do 85 lat123RF/PICSEL

Po zakończeniu reżimu treningowego badani znów czytali tę samą historię i ją opowiadali oraz zostawali poddani rezonansowi. Wyniki u każdego pacjenta pokazały wielką zmianę, sugerującą, że 12 tygodni regularnych spacerów poprawiły funkcjonowanie ich mózgów.

Aktywność mózgu była silniejsza i bardziej zsynchronizowana, co dowodzi, że ćwiczenia faktycznie mogą pobudzać zdolność mózgu do zmian i adaptacji. Wyniki te dają jeszcze większą nadzieję, że ćwiczenia mogą być przydatne jako sposób zapobiegania lub pomagania w stabilizacji osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, a być może, w dłuższej perspektywie, opóźnić ich konwersję w Alzheimera -
profesor J. Carson Smith, główny autor badania

Naukowcy zaobserwowali także silniejszą aktywność między sieciami mózgowymi. Potrzebne są dalsze badania na potwierdzenie tych wyników, jednak zdają się one kolejnym dowodem na hipotezę, że poziom aktywności fizycznej może znacząco wpłynąć na rozwój choroby Alzheimera. I co ważniejsze, może dojść do tego nawet, jeśli po prostu wstaniemy i pójdziemy na spacer.

Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas