Co czytanie robi z naszym mózgiem. Aktywuje ciekawe obszary

Najnowsze badania na temat aktywności mózgu wykazały, że podczas czytania współdziałają ze sobą dwie sieci neuronowe, które pomagają nam nadawać znaczenie słowom. Co więcej, sprawiają, że jesteśmy w stanie wyciągać złożone, wyższego poziomu znaczenia ze zdań.

Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie przeprowadzili badania dotyczące aktywności mózgu podczas procesu czytania. Do tej pory wiele razy badano mózg pod tym kątem, jednak żadne z nich nie wyjaśniły, jak obwody neuronowe działają w tych obszarach mózgu i sprawiając, że rozumiemy słowa

Badania nad mózgiem

W badaniu wzięło udział 36 osób, podczas których naukowcy rejestrowali aktywność neuronową uczestników w czasie rzeczywistym. Ochotnikom wszczepiono elektrody wewnątrzczaszkowe. Następnie musieli czytać określone teksty. Sensowne zdania, listę słów bądź pseudo słów lub zdania, które były poprawne pod względem gramatycznym i interpunkcyjnym, jednak zawierały wymyślone słowa, które naukowcy nazwali „Jabberwocky”. 

Reklama

Co się dzieje z naszym mózgiem

Podczas czytania aktywują się dwie sąsiednie ścieżki, po to, abyśmy mogli zrozumieć sens tekstu. Pierwsza z nich obejmuje płat czołowy, skąd wysyła sygnały do płata skroniowego, który aktywowany jest, gdy osoba zaczyna rozumieć sens zdania w trakcie jego czytania. Druga ścieżka wykorzystuje inną część płata skroniowego, wysyłając sygnały powrotem do płata czołowego. 

Ta część największa aktywność wykazywała, gdy osoba czytała listę słów, natomiast mniejszą, gdy całe zdania. Co dowodzi temu, że odpowiada za zwiększenie zrozumienia poszczególnych słów. Współpraca tych dwóch sieci umożliwia nam zrozumienie jednocześnie pojedynczego słowa, jak i całego zdania. Te badania są ważne ze względu na to, że wiedza na temat mechanizmów zachodzących w naszych mózgach jest bardzo ważna. Może pomóc to osobom mającym trudności z czytaniem czy dotkniętych dysleksją, poprzez znalezienie przyczyny w połączeniach neuronowych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | zdrowie | czytanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama