Czy gry wideo mogą poprawiać pamięć seniorów?

Jak okazuje się w badaniach opublikowanych na łamach czasopisma naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America", jak najbardziej mogą. Ale nie oznacza to jednak, że powinniśmy zacząć tłumaczyć naszym babciom i dziadkom, na czym polega "Call of Duty" czy "Fortnite". Sedno sprawy znajduje się w nieco innym miejscu.

Czy gry wideo mogą poprawiać pamięć seniorów?
Czy gry wideo mogą poprawiać pamięć seniorów?Robert Alexander/Getty ImagesGetty Images

Zapewne często zdarzało się wam słyszeć, że gry wideo są szkodliwe. Bardzo możliwe, że te słowa padały z ust osób starszych. A co, jeśli to medium mogłoby pomóc w rozwoju pamięci krótkotrwałej właśnie u seniorów?

W badaniu wzięło udział 47 dorosłych w wieku od 60 do 79 lat. Podzielono ich na dwie grupy: jedna grała w muzyczną grę rytmiczną (zwaną "Rhythmicity"), a druga w zwykłą grę w wyszukiwanie słów. Badani grali przez 20 minut dziennie, 5 dni w tygodniu przez 8 tygodni.

Trening rytmu muzycznego może pozytywnie wpłynąć na pamięć krótkotrwałą

Po graniu przeprowadzono analizę za pomocą elektroencefalografii (EEG), podczas ćwiczenia polegającego na rozpoznawaniu twarzy. Jak się okazało, gracze Rhythmicity byli w tym lepsi po ośmiotygodniowym kursie, a odczyty EEG wykazały zwiększoną aktywność w górnym płacie ciemieniowym - regionie mózgu związanym z czytaniem muzyki wzrokiem i krótkotrwałą pamięcią wzrokową.

"To, że pamięć w ogóle się poprawiła, było niesamowite" - mówi neurobiolog Theodore Zanto z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF).

Nie oznacza to jednak, że wszystkie gry poprawią pamięć krótkotrwałą. Kluczem w tym wypadku była tematyka gry, czyli trening rytmu muzycznego. To właśnie on stawiał wymagania dotyczące pamięci krótkotrwałej, jak i percepcji wzrokowej oraz selektywnej uwagi.

"Zgodnie z hipotezą, tylko grupa trenująca rytmiczność wykazała się lepszą pamięcią krótkotrwałą w zadaniu polegającym na rozpoznawania twarzy, dostarczając tym samym ważnych dowodów na to, że muzyczny trening rytmiczny może poprawić wydajność w zadaniu niemuzycznym" - piszą badacze w opublikowanej pracy.

Mieszkańcy Kijowa reagują na rosyjskie bomby: Jeden idiota ma taki kaprys AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas