Czy odkrycie fizyków pozwoli lepiej zrozumieć siły jądrowe?

Wydaje się, że wysiłki naukowców trwające od ponad 60 lat zostały nagrodzone. Nowe odkrycie może przybliżyć do stworzenia poszukiwanych skupisk złożonych z czterech neutronów zwanych tetraneutronami. Funkcjonujące we współczesnej fizyce teorie nie przewidują istnienia stanów utworzonych z samych neutronów w związku ze zbyt małą energią wiązania pomiędzy nimi. Niemniej jednak ich poszukiwanie jest istotne we współczesnej fizyce.

Nowe odkrycie może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć działanie sił jądrowych
Nowe odkrycie może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć działanie sił jądrowych123rf.com123RF/PICSEL

Dlaczego fizycy poszukują tetraneutronów?

W jądrze atomowym protony i neutrony są silnie ze sobą związane. Potencjalne tetraneutrony wydają się być stanami quasi-związanymi, ich czas trwania to mniej niż jedna miliardowa z bilionowej części sekundy.

Jądra atomów posiadają przynajmniej jeden proton, przez co fizycy nie mają możliwości pełnego poznania sił  grupach, które złożone są z samych neutronów. Z tego powodu tetraneutrony są niezwykle fascynujące. Potwierdzenie ich odkrycia pomogą zbadać tajemnicze siły neutronowo-neutronowe.

Odkrycie naukowców byłoby pierwszym tego typu

"Do tej pory nie było prawdziwych obserwacji [...] takiego układu, który składa się wyłącznie z neutronów"
Meytal Duer, fizyk jądrowy z Politechniki w Darmstadt (Niemcy)

W celu stworzenia kwartetów neutronowych wykorzystano wiązki radioaktywnego helu, bogatego w neutrony tzw. helu-8, który sprowadzony został z Japonii. Uderzono nim w cel zawierający protony. Podczas uderzenia została wybita grupa dwóch protonów i dwóch neutronów a jako, że każde jądro helu-8 posiadało dwa protony i sześć neutronów, ostatecznie zostały cztery neutrony.  Według Marlène Assié, fizyka jądrowego z Laboratoire de Physique des 2 Infinis Irène Joliot-Curie w Orsay we Francji do tej pory były pewne wskazania, ale nie było pewności co do istnienia tetraneutronów.

Proces powstawania skupiska czterech neutronówNaturedomena publiczna

 Wątpliwości i konieczność dalszych badań

Ze względu na pewne rozbieżności w uzyskanych wynikach i obliczeniach teoretycznych, cześć naukowców poddaje w wątpliwość nowe odkrycie.

"W rzeczywistości teoretyczne wyniki są bardzo kontrowersyjne, ponieważ albo przewidują rezonans tetraneutronowy zgodny z wynikami przedstawionymi w tym artykule, albo w ogóle nie przewidują żadnego rezonansu".
Stefano Gandolfi, fizyk jądrowy z Los Alamos National Laboratory

Wykrywanie neutronów nie tworzących łuku elektrycznego jest znacznie trudniejsze niż wykrycie naładowanych cząstek. Z pewnością niezbędne są dalsze obliczenia oraz dodatkowe eksperymenty.

Źródło: Duer, M., Aumann, T., Gernhäuser, R. et al. Observation of a correlated free four-neutron system. Nature 606, 678-682 (2022). https://doi.org/10.1038/s41586-022-04827-6

Wojenny śmiech. Ukraińscy komicy pomagają przetrwać gehennęINTERIA.TV© 2022 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas