Czy używanie smartfona przed snem szkodzi? Naukowcy sprawdzili... w kosmosie

Ile razy słyszeliście, że nie powinniście korzystać ze smartfona w łóżku, bo to źle wpływa na sen? Naukowcy postanowili raz na zawsze wyjaśnić sprawę, wykorzystując do tego celu astronautów na ISS.

Smartfon przed snem? Zdecydowanie nie. Astronauci korzystają z takiego światło do budzenia się co rano!
Smartfon przed snem? Zdecydowanie nie. Astronauci korzystają z takiego światło do budzenia się co rano!123RF/PICSEL

Niebieskie światło wieczorem? Nie, dziękuję!

Nie od dziś wiadomo, że ekspozycja na światło jest czynnikiem wpływającym na nasz rytm dobowy, przecież naturalnie budzimy się w ciągu dnia i śpimy w nocy. Tyle że różne światło różnie na nas wpływa, więc z wykorzystaniem astronautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej badacze postanowili lepiej zgłębić temat.

ISS działa zgodnie z czasem GMT, co teoretycznie pomaga zachować spójny harmonogram wraz z regularnymi godzinami pobudki i pory snu, ale jest coś, o czym należy pamiętać.

Astronauci na Stacji Kosmicznej okrążają Ziemię co 90 minut i codziennie doświadczają 16 wschodów i zachodów słońca, więc mimo wszystko mogą mieć trudności ze znalezieniem naturalnego rytmu dobowego.

To naturalne procesy fizyczne, psychiczne i behawioralne, które następują w 24-godzinnym cyklu i reagują przede wszystkim na światło i ciemność. Wpływają na większość żywych istot, w tym na zwierzęta, rośliny i drobnoustroje.

Niebieskie światło budzi astronautów do pracy

W kosmosie rytmy te są zniekształcone, co oznacza, że astronauci mogą cierpieć na bezsenność oraz niewystarczający i przerywany sen. To właśnie dlatego podczas swojej misji o nazwie Huginn, astronauta ESA Andreas Mogensen przeprowadzi dwa eksperymenty skupiające się na spaniu w kosmosie.

Jeden z nich wykorzystuje specjalną lampę, opracowaną przez firmę SAGA Space Architects z Kopenhagi z myślą o wspieraniu rytmu dobowego astronautów w kosmosie.

Wieczorem, kiedy Mogensen chce spać, światło zmienia się na czerwone, symulując przyjemny zachód słońca. Rano lampa zmienia zaś kolor na niebieski, sygnalizując wschód słońca w jasny pogodny dzień.

Jak się okazuje, to działa... wiecie już, dlaczego mówi się, że smartfon przed snem to najgorsze, co można sobie zafundować?

Powiedziano ci kiedyś, żebyś nie spoglądał na telefon przed snem? Dzieje się tak, ponieważ niebieskie światło wpływa na twój rytm dobowy - naturalną reakcję na zmiany światła dziennego
czytamy w poście Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas