Dlaczego warto być gejem?
Bo homoseksualni mężczyźni szybciej i dokładniej przypominają sobie znajome twarze niż ich heteroseksualni koledzy.
Podobnie jak kobiety, korzystają przy tym z obydwu półkul mózgu - informują naukowcy na łamach pisma "Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition".
Jak najszybsze wskazanie
Naukowcy z University of York w Wielkiej Brytanii badali wpływ płci, orientacji seksualnej i prawo- oraz leworęczności na zdolność do rozpoznawania twarzy. Uczestników badania poproszono o zapamiętanie fotografii 10 twarzy, a później o rozpoznanie ich wśród 50 innych, pokazywanych jedynie na kilka milisekund. Zdjęcia były czarno-białe i komputerowo opracowane tak, aby twarze pozbawić uszu, włosów i przebarwień, które znacząco ułatwiają rozpoznanie. Zadaniem uczestników było jak najszybsze wskazanie nowych twarzy.
"Heterycy" mają gorzej
Okazało się, że homoseksualni mężczyźni w ten sam sposób co heteroseksualne kobiety korzystają podczas zapamiętywania i rozróżniania twarzy z obydwu stron mózgu. Dzięki temu mogą szybciej wykorzystać zapamiętaną informację. Heteroseksualni mężczyźni w tego typu zadaniach wykorzystują prawą półkulę mózgu i wypadają gorzej.
Naukowcy badali również wpływ prawo- i leworęczności na wykonywanie tego rodzaju zadań. Zaobserwowano, że leworęczni heteroseksualiści radzą sobie lepiej, niż leworęczni homoseksualiści oraz praworęczni heteroseksualiści.
Dominująca ręka a preferencje
Dominacja jednej z rąk jest związana z działaniem półkul mózgu, jak również orientacją seksualną. We wcześniejszych badaniach wykazano, że homoseksualiści są o 39 proc. częściej leworęczni, niż osoby heteroseksualne.
I co sądzicie o tych wynikach? Przypadkowe korelacje czy rzeczywiste prawidłowości? Czekamy na wasze komentarze.