Dobry, zły i brzydki cholesterol

Brytyjscy naukowcy odkryli trzeci, jak się wydaje, najbardziej niebezpieczny dla człowieka rodzaj cholesterolu. Ich zdaniem to właśnie on najbardziej zagraża naszym naczyniom krwionośnym.

Ten bardzo zły cholesterol jeszcze łatwiej się skleja i w związku z tym łatwiej przywiera do ścian naczyń krwionośnych. Tam tworzy złogi, które prowadzą na przykład do choroby wieńcowej. Znaleziono go w trakcie badań laboratoryjnych.

"Lepki" cholesterol

Okazało się, że mający już od dawna kiepską opinię zły cholesterol, LDL może wiązać się z cząsteczkami cukrów. To sprawia, że tworzy się związek oznaczony jako MGmin-LDL, który jest mniejszy i gęstszy, niż LDL.

Ponieważ zmienia się jego struktura i odsłaniają się jego bardziej "lepkie" fragmenty, ten bardzo zły cholesterol jeszcze łatwiej przywiera do ścian naczyń krwionośnych.

Lepsze leki

To odkrycie może w pierwszej kolejności pomóc osobom starszym i cierpiącym na cukrzycę typu drugiego. Oczekuje się jednak, że lepsze zrozumienie tych procesów pomoże w znalezieniu lepszych leków dla wszystkich pacjentów, cierpiących z powodu miażdżycy i chorób układu krążenia.

Wyniki badań naukowców z Warwick Medical School opublikowano w najnowszym numerze czasopisma "Diabetes".

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: zły cholesterol | cholesterol | zdrowie | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy