Efekt jojo to nie twoja wina. Tylko "pamięci" tłuszczu

Odchudzanie może być frustrującym procesem, szczególnie kiedy po miesiącach skutecznego tracenia wagi kilogramy wracają, a my ponownie znajdujemy się w punkcie wyjścia. Nowe badania pokazują, że może to być wina "pamięci" komórek tłuszczowych, które na skutek nadwagi zmieniają swój sposób reagowania na jedzenie.

Otyłość to problem globalny. Nowe odkrycie może pomóc w walce z chorobą
Otyłość to problem globalny. Nowe odkrycie może pomóc w walce z chorobą123RF/PICSEL

Efekt jo-jo nie jest spowodowany jednym czynnikiem, ale nowe badania wskazują na tkankę tłuszczową jako głównego winowajcę. Naukowcy odkryli, że tłuszcz "pamięta" wcześniejszą nadwagę i opiera się próbom zrzucenia wagi, a zidentyfikowali tę biologiczną "pamięć" po przeanalizowaniu tkanki tłuszczowej osób z otyłością przed i po utracie wagi i porównaniu jej z tkanką tłuszczową osób zdrowych, które nigdy nie były otyłe.

Analiza wykazała, że otyłość wpływa na komórki tłuszczowe, zmieniając sposób ich reagowania na jedzenie, co może trwać przez lata. W testach komórki tłuszczowe osób otyłych szybciej rosły, wchłaniając składniki odżywcze szybciej niż inne.

Nasze badania sugerują, że jedną z przyczyn trudności w utrzymaniu masy ciała po początkowej utracie wagi jest fakt, że komórki tłuszczowe pamiętają swój wcześniejszy stan otyłości i prawdopodobnie dążą do powrotu do tego stanu. Ta pamięć wydaje się przygotowywać komórki do szybszego i potencjalnie niezdrowego reagowania na cukry lub kwasy tłuszczowe
wyjaśnia prof. Ferdinand von Meyenn, główny autor badania z Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu.

Te zmiany ułatwiają komórkom ponowne tycie

Dalsze badania na komórkach myszy wskazały, że biologiczna pamięć jest związana ze zmianami chemicznymi w DNA lub białkach, wokół których jest ono owinięte. Te epigenetyczne zmiany modyfikują aktywność genów i metabolizm. W czasopiśmie Nature naukowcy opisali, że myszy, które wcześniej były otyłe, szybciej przybierały na wadze po wprowadzeniu diety wysokotłuszczowej.

Sugeruje to zmiany metaboliczne ułatwiające ponowne tycie, jednak pamięć w komórkach tłuszczowych nie była jedynym winowajcą - naukowcy podejrzewają, że podobna pamięć istnieje w komórkach mózgu, co wpływa na ilość spożywanego jedzenia i poziom energii zużywanej przez organizm.

Z ewolucyjnego punktu widzenia ma to sens. Ludzie i inne zwierzęta przystosowały się raczej do obrony masy ciała niż jej utraty, ponieważ niedobory jedzenia były historycznie częstym wyzwaniem
dodaje jedna z autorek badania, dr Laura Hinte.

Otyłość to problem globalny

Otyłość dotyka globalnie ponad miliarda osób, kosztuje służbę zdrowia ogromne pieniądze, a jest przecież drugą najczęstszą możliwą do uniknięcia przyczyną raka.

I jeśli faktycznie w dużej mierze odpowiada za nią pamięć komórkowa, która aktywnie opiera się zmianom, zdaniem ekspertów potrzebne są nowe terapie, wspierające pacjentów zmagającym się z tym problemem. Zwłaszcza że nie wiadomo, jak długo należy utrzymywać obniżoną masę ciała, aby wymazać tę pamięć komórkową.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas