Eksperyment kilometr pod ziemią. Tak będą mieszkać na Marsie lub Księżycu

Jak człowiek może żyć i działać na Księżycu lub Marsie? Aby to zbadać, naukowcy wykorzystają jaskinie położone ponad kilometr po powierzchnią ziemi i morze, które istniało ponad 250 milionów lat temu.

Opracowana przez NASA artystyczna interpretacja modułu w przewidywanym kosmicznym habitacie
Opracowana przez NASA artystyczna interpretacja modułu w przewidywanym kosmicznym habitacieNASA

Naukowcy z Birmingham postanowili wykorzystać unikalny ośrodek badawczy położony w najgłębszej kopalni w Wielkiej Brytanii. Znajdujące się na głębokości 1,1 km Boulby Underground Laboratory zajmuje się fizyką cząstek stałych.

Warunki pod ziemią, jak na Księżycu lub Marsie

Projekt Bio-SPHERE wykorzysta sieć tuneli o łącznej kubaturze 3 tysięcy metrów sześciennych, które przechodzą przez złoża soli kamiennej sprzed 250 milionów lat. To pozostałość po dawnym Morzu Cechsztyńskim. Morzu, które obejmowało swoim zasięgiem również część współczesnej Polski, tyle że wówczas obszar ten był w okolicy Zwrotnika Raka. Właśnie temu morzu zawdzięczamy krajowe zasoby soli, miedzi, srebra, a nawet ropy i gazu. Było to w okresie geologicznym, który nazywał się perm, w erze paleozoicznej.

Wracając do brytyjskiego eksperymentu, naukowcy uznali, że specyficzne środowisko pozwoli odtworzyć warunki, jakich doświadczaliby ludzie pracujący w podobnych jaskiniach na Księżycu i Marsie. Chodzi o oddalenie, ograniczony dostęp do nowych materiałów i wyzwania związane z przemieszczaniem ciężkiego sprzętu.

Tak mogliby mieszkać ludzie na KsiężycuIordachescu, A. i in., Space habitats..., npj Microgravity 9, 23 (2023)materiał zewnętrzny
Tak mogliby mieszkać ludzie na Marsie, tunele dawniej wypełnione były magmą, pozostały puste korytarzeIordachescu, A. i in., Space habitats..., npj Microgravity 9, 23 (2023)materiał zewnętrzny

To również okazja, by sprawdzić dzięki wyjątkowo niskiemu promieniowaniu, jakie zapewnia ta głębokość, jak skutecznie podziemne siedliska będą mogły być chronione przed promieniowaniem kosmicznym oraz innymi zagrożeniami, jak fragmenty meteorytów.

Pierwszy obiekt w ramach projektu Bio-SPHERE (Biomedical Sub-surface Pod for Habitability and Extreme-environments Research in Expeditions) zaprojektowany jest w szczególności do testowania procedur biomedycznych potrzebnych do przygotowania materiałów do leczenia uszkodzeń tkanek.

To kolejny projekt o nazwie "Biosfera". Pierwszy był porażką

Tym razem naukowcy chcą odwzorować kosmiczne warunki na Ziemi. Podobną nazwę miał inny projekt. Amerykański eksperyment Biosfera 2 rozpoczął się w 1991 roku. Jego zadaniem było odtworzenie warunków ziemskich w zamkniętej przestrzeni. Ciężko w kilku słowach opisać, co wówczas poszło nie tak, łatwiej jednym słowem - wszystko. O nieudanym eksperymencie pisaliśmy w ubiegłym roku (warto przeczytać cały raport o najdziwniejszych eksperymentach świata).

Oby tym razem efekt był zadowalający i rzeczywiście pomógł w przyszłej eksploracji kosmosu.

Źródło: Iordachescu, A., Eisenstein, N. & Appleby-Thomas, G. Space habitats for bioengineering and surgical repair: addressing the requirement for reconstructive and research tissues during deep-space missions. npj Microgravity 9, 23 (2023). https://doi.org/10.1038/s41526-023-00266-3

Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas