Ewolucja człowieka nadal postępuje. W naszym ciele tworzą się nowe geny

Jeśli ktoś myślał, że nasza ewolucja jest już kompletna, to się myli. Naukowcy odkryli, że w ciele człowieka „ciągle” tworzą się nowe geny, które szybko stają się wręcz niezbędne dla naszego funkcjonowania.

Ludzka ewolucja nadal trwa. Naukowcy odnaleźli nowe "mikrogeny"
Ludzka ewolucja nadal trwa. Naukowcy odnaleźli nowe "mikrogeny"123RF/PICSEL

Naukowcy z Biomedical Sciences Research Center "Alexander Fleming" w Grecji oraz z Trinity College Dublin w Irlandii zidentyfikowali aż 155 nowych genów, które powstały z małych, niekodujących fragmentów DNA.

Według badaczy wiele z nich wydaje się pełnić kluczowe role w naszej biologii, co wskazuje na to, że nowe geny mogą szybko ewoluować i stać się tymi niezbędnymi. Nowe geny powstają zazwyczaj m.in. przez duplikacje, w których przypadkowo wytwarzane są kopie wcześniej istniejących genów, które potem mogą pełnić nowe funkcje.

155 nowych "mikrogenów" miało pojawić się "od zera", w odcinkach DNA (wcześniej nie zawierały instrukcji), które są wykorzystywane do budowy tych cząsteczek. Te sekwencje DNA są trudne do zarejestrowania i zbadania, ponieważ po prostu są zbyt małe, przez co były często pomijane w badaniach. Nikolaos Vakirlis z BSRC Fleming powiedział: - Ten projekt rozpoczął się w 2017 roku, ponieważ byłem zainteresowany nową ewolucją genów i ustaleniem, skąd one mogą pochodzić.

Zespół badawczy stworzył genetyczne drzewo przodków, by porównać te mikrogeny z tymi występującymi u 99 innych gatunków kręgowców, co pozwoliło prześledzić ewolucję genów na przestrzeni milionów lat.

Okazało się, że niektóre z odnalezionych genów można prześledzić aż do "najwcześniejszych dni ssaków", z kolei inne są całkiem nowymi elementami naszego ciała. Jak stwierdzili naukowcy, od czasu podziału człowieka i szympansa, w naszym genomie pojawiły się dwa zupełnie nowe geny.

Z kolei po oddzieleniu się wspólnego przodka ludzi i szympansów od goryli, pojawił się inny istotny gen odgrywający jedną z kluczowych ról w budowie tkanki serca. Wskazuje to, że ewoluujące części naszego DNA mogą stosunkowo szybko stać się tymi elementami, które są niezbędne dla naszego organizmu.

W swoim artykule naukowym badacze napisali: "Staraliśmy się zidentyfikować i zbadać przypadki w ludzkiej linii małych białek, które wyewoluowały z wcześniej niekodujących sekwencji i nabyły swoje funkcje natychmiast lub wkrótce potem [...] Jest to podwójnie ważne: dla naszego zrozumienia intrygującego i wciąż w dużej mierze tajemniczego zjawiska narodzin genu, ale także dla naszego uznania pełnego potencjału funkcjonalnego ludzkiego genomu".

Mikroproteiny mają szeroki zakres funkcji od łączenia sił z większymi białkami, po regulowanie ekspresji innych genów. Z drugiej strony niektóre mikroproteiny są po prostu bezużyteczne. Jak powiedział Aoife McLysaght z Trinity College Dublin: - Kiedy zaczynasz wchodzić w te małe rozmiary DNA, są one naprawdę na krawędzi tego, co można interpretować z sekwencji genomu i znajdują się w tej strefie, w której trudno jest stwierdzić, czy jest to biologicznie znaczące.

W nowych badaniach naukowcy usuwali nowe geny w komórkach hodowanych w laboratorium. Okazało się, że pojawiły się defekty wzrostu komórek, co potwierdza, że część nowych genów odkrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszych podstawowych funkcji rozwoju.

W dalszych analizach zidentyfikowano także, że w trzech nowych genach pojawiły się "znane warianty powiązane z chorobami". Mutacje te mogą sugerować pewien związek z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki, czy z dystrofią mięśniową. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób w niekodującym regionie zachodzi spontaniczne tworzenie nowych genów. Jak mówi McLysaght: - W ludzkim genomie ukrytych jest o wiele więcej funkcjonalnie istotnych rzeczy -. Wyniki badań zostały opublikowane w Cell Reports.

Stracił obie ręce w wypadku. Pobił rekord Guinnessa autem wyścigowym INTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas