Gwiazda rocka wśród pleśni sprzedana. Zawdzięczamy jej antybiotyki

Medalion zawierający pleśń pochodzącą z oryginalnych eksperymentów Aleksandra Fleminga, które doprowadziły do odkrycia penicyliny, został sprzedany na aukcji za rekordowe 76 tys. dolarów. To zdecydowanie więcej, niż spodziewali się organizatorzy, ale mowa przecież o wydarzeniu, które na zawsze zmieniło medycynę!

Odkrycie penicyliny zrewolucjonizowało medycynę. Pamiątki po nim osiągają zawrotne ceny
Odkrycie penicyliny zrewolucjonizowało medycynę. Pamiątki po nim osiągają zawrotne ceny123RF/PICSEL

Jak wiele ważnych wynalazków i odkryć, do tego również doprowadził przypadek. Pewnego lipcowego dnia 1928 roku Aleksander Fleming zostawił w laboratorium kilka szalek Petriego, na których badał nietypowe szczepy bakterii z rodzaju Staphylococcus i pojechał na wakacje. Kiedy we wrześniu wrócił do pracy, zauważył, że na jednej z nich rozwinęła się pleśń, która zdawała się hamować rozwój bakterii wokół niej. 

Zmienił historię ludzkości

Natychmiast podjął dalsze badania, podczas których zaobserwował, że pleśń produkuje substancję o działaniu obronnym, która zapobiega rozwojowi bakterii i nazwał ją penicyliną. W 1938 r. wspólnie z Howardem Walterem Floreyem oraz Ernsten Borisem Chainem wyizolowali składnik czynny i rok później założyli pierwszą na świecie wytwórnię penicyliny - pierwszego antybiotyku, który na zawsze odmienił leczenie wielu chorób i zapewnił im Nagrodę Nobla.

Jego odkrycie do tej pory zapobiega zgonom z powodu infekcji bakteryjnych, nic więc dziwnego, że "medaliony z pleśnią", które przetrwały z wczesnych eksperymentów, cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem. A mowa konkretnie o próbkach oryginalnej formy penicyliny, osadzonych przez Fleminga w szklanym krążku utrzymywanym przez plastikową czarną obręcz z napisem "Pleśń, która jako pierwsza wyprodukowała penicylinę/Alexander Fleming" na odwrocie. Ceny 76 tys. dolarów za jeden z egzemplarzy nikt się jednak nie spodziewał - biorąc pod uwagę ceny sprzedaży innych, mówiło się raczej o maksymalnie 50 tys. - a właśnie tyle zdecydował się zapłacić zwycięzca licytacji Bonham's History Of Science And Technology.

Odkrycie penicyliny przez Fleminga zmieniło bieg historii ludzkości - po raz pierwszy dostarczając medycynie możliwość całkowitego wyleczenia wielu chorób i infekcji
komentuje Darren Sutherland, starszy specjalista ds. rzadkich książek i manuskryptów w Bonhams w Nowym Jorku.

Dobry rok dla aukcji naukowych, ale...

Rok 2024 jest w ogóle ważnym i wyjątkowo udanym dla aukcji naukowych ciekawostek. Przypomnijmy tylko, że w lipcu szkielet stegozaura nazwanego Apex został sprzedany za oszałamiające 44,6 mln dolarów, przebijając poprzedniego rekordzistę, czyli T. rexa o imieniu Stan, o ponad 10 milionów dolarów. Coraz częściej przy takich okazjach możemy jednak usłyszeć głosy sprzeciwu, bo niektórzy twierdzą, że takie skarby nie powinny trafiać w ręce prywatne, ale do muzeów i ośrodków akademickich, gdzie będą cieszyły i edukowały kolejne pokolenia.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Historia przyjaźni dwójki znanych komandosówPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas