Ile jest języków na świecie? Liczba zaskakuje, jest ogromna

Na świecie mamy niemal 200 niepodległych państw, co sugeruje nam, że jest tyle samo języków. Otóż nie - ich liczba znacznie przewyższa tę niepodległych krajów. Ile jest języków na świecie? Do wyboru jest naprawdę sporo...

Języki świata - jest ich więcej niż państw.
Języki świata - jest ich więcej niż państw.123RF/PICSEL

Ile jest języków na świecie?

Ku zaskoczeniu niektórych, liczba języków na świecie nie równa się liczbie niepodległych państw. Chociaż poszczególne nacje tworzące kraje kojarzą nam się z językową odrębnością, to w rzeczywistości nie jest to aż tak mocno powiązane. Jasne, jako Polacy mówimy po polsku, Czesi po czesku, a Niemcy po niemiecku. Jednak przecież w Austrii czy Szwajcarii ten niemiecki również jest używany, podobnie jak angielski, który ma status języka urzędowego w wielu państwach świata.

Możemy pójść o krok dalej - w niektórych krajach obowiązuje więcej niż jeden język urzędowy. Wiedzą o tym wspomnieni wcześniej Szwajcarzy - tam taki status ma niemiecki, włoski, francuski i retoromański. Sporo? Ten kraj i tak nie jest rekordzistą, bo w Republice Południowej Afryki status urzędowego ma aż 11 języków. Wciąż jednak nie doszliśmy do prawdziwej liczby, bo sam fakt statusu urzędowego dla języka nie jest jedynym wymogiem uznania go za język.

W takim razie ile jest języków na świecie? Według badaczy, na Ziemi mówi się w ponad 7100 językach. To ogromna liczba, która znacznie przewyższa tę dotyczącą państw - nawet biorąc pod uwagę kraje nieuznawane. Najwięcej języków odnotowano w Azji, bo ponad 2000, podczas gdy w Europie mamy ich "tylko" nieco ponad 200.

Najpopularniejsze języki na świecie

Jaki jest najpopularniejszy język na świecie? To zależy. Do odpowiedzi na to pytanie możemy podejść na dwa sposoby. Pierwszy bierze pod uwagę liczbę osób posługujących się danym językiem jako narodowym, czyli są rdzennymi mówcami. Druga opcja to po prostu liczba osób, która danym językiem się posługuje. W tym wypadku bierzemy pod uwagę np. Polaków, którzy nauczyli się angielskiego.

Łączna liczba osób znających dany język sprawia, że zwycięzca mógł być tylko jeden:

  1. Angielski - 1,5 miliarda osób
  2. Mandaryński - 1,1 miliarda
  3. Hindi - 600 milionów
  4. Hiszpański - 560 milionów
  5. Arabski - 420 mili

Prosta matematyka - znając angielski i hiszpański dogadamy się z ponad 2 miliardami osób na całym świecie. To chyba najbardziej użyteczne i relatywnie proste do osiągnięcia połączenie. Co ciekawe, oba języki umożliwią nam komunikację w łącznie aż 87 krajach - angielski jest używany w 67 państwach, hiszpański w 20.

Swoją drogą, czy zastanawialiście się ile osób mówi po polsku? Strona gov.pl podpowiada, że językiem polskim posługuje się 45 milionów osób, z czego 38 milionów mieszka w Polsce. Reszta to głównie emigranci i ich potomkowie przebywający m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Niemczech.

Jak się uczyć języków obcych?

Nauka języka obcego jest dość specyficzna, choć podobnie jak w przypadku przyswajania innych tematów, tak i tym razem musimy opracować optymalny tor nauki dopasowany do naszych preferencji. Dość uniwersalną radą pozostaje jednak ta, aby "otoczyć" się nowym językiem - słuchać radia, podcastów, oglądać telewizję czy od biedy posłuchać piosenek nagranych w danym języku. Na szczęście nie musimy kupować drogich podręczników i w pocie czoła wertować kolejnych stron z tematami, gramatyką i słownictwem.

Dziś dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z aplikacji do nauki języka. Tych jest sporo i pobierzemy je za darmo. Choć dostępne są plany premium, to bez opłat możemy korzystać z wielu funkcji, a nawet ukończyć całe kursy. Jakie aplikacje do nauki języka warto pobrać? Najlepsze apki zebraliśmy już jakiś czas temu - warto korzystać z kilku. To wynika z różnego charakteru nauczania. Jedne skupiają się na słówkach, a inne oferują interakcje z biegle posługującymi się danym językiem osobami. Mieszanie tych doświadczeń przyniesie wymierne korzyści.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Ma zagadać oszustów. Babcia AI w obronie prawdziwych ludzi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas