Ile osób mówi po polsku? Dane zaskakują

Język polski nie kojarzy nam się z językiem tak popularnym, jak angielski czy hiszpański. Nasza mowa jest dość hermetyczna. Nie oznacza to jednak, że po polsku nie mówi się w różnych zakątkach globu. Ba, liczba osób posługujących się polskim jest zaskakująca.

Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjneARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Język polski, czyli dobro narodowe

Wspólny język to jeden z najważniejszych elementów kultury i dziedzictwa danego narodu. Czynnik spajający zbiorowość na terenie państwa i coś, co pozwala mu zachowywać odrębność kulturową, przy okazji mając ogromny wpływ na podstawy niepodległości i suwerenności narodu - tak, własny język to coś szalenie ważnego, o czym my jako Polacy wiemy doskonale. I co jak co, ale ze swojego języka jesteśmy bardzo dumni.

Często szczycimy się tym, że posługujemy się jednym z najtrudniejszych do opanowania językiem świata. Nie jest to pogląd bezpodstawny, bo dość skomplikowana gramatyka i wymowa stanowią ogromne wyzwanie dla wielu obcokrajowców próbujących nauczyć się mowy Reja czy Słowackiego. A czy zastanawialiście się kiedyś ile osób na świecie mówi po polsku? Choć nasz język nie jest tak popularny, jak angielski czy hiszpański, to nadal liczy sobie całkiem pokaźne grono użytkowników. Co ważne, nie tylko w Polsce.

Ile osób mówi po polsku? Miliony na całym świecie

Zgodnie z danymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, językiem polskim posługuje się łącznie około 45 milionów osób na całym świecie. Najwięcej z nich mieszka oczywiście w Polsce. Nasz kraj jest dość hermetycznym narodem, którego zdecydowaną większość stanowią Polacy. Również wielu obcokrajowców posługuje się tym językiem, choć w ostatnich latach sporo ich przybyło - możliwe, że proporcje powoli się zmieniają, lub też liczba użytkowników rośnie z uwagi na naukę języka.

A gdzie jeszcze mówi się po polsku? Choć nasz język ma status urzędowego w Polsce i jest jednym z urzędowych Unii Europejskiej, to w żadnym innym kraju nie ma takiego statusu. Nie oznacza to jednak, że nie jest uznawany lokalnie. Przykładem jest w brazylijska gmina Aurea w stanie Rio Grande do Sul, miasto São Mateus do Sul czy gmina Mallet. To tam skupiona jest duża mniejszość polska i potomkowie rodzimych emigrantów. Co ciekawe, wiele tych osób wciąż posługuje się językiem polskim.

W gronie innych państw z wieloma osobami mówiącymi po polsku wymienia się:

  • Niemcy
  • Litwę
  • Białoruś
  • Ukrainę
  • Norwegię
  • Wielką Brytanię
  • Irlandię
  • Islandię
  • Kanadę
  • Stany Zjednoczone
  • Kazachstan
  • Australia
  • Izrael
  • Szwecja
  • Rosja
  • Argentyna

Dużą część osób mówiących po polsku za granicą stanowią emigranci. Idealnym przykładem jest amerykańska Polonia skupiona np. wokół Chicago, która często kultywuje polskie tradycje i stara się pozostać przy języku przodków. Nie brak też przykładów niezwiązanych z emigracją czy wyjazdami z własnej woli. Po polsku mówią też potomkowie osób wywiezionych na daleki wschód podczas rosyjskich zsyłek. Stąd też możemy dziś spotkać osoby mówiące po polsku np. w Kazachstanie.

Miejsce w rankingu - nie jest źle

Językowi polskiemu daleko do czołowych lokat w rankingu najpopularniejszych języków na świecie. Nie oznacza to jednak, że mamy się czego wstydzić. Polski to najpopularniejszy język zachodniosłowiański i drugi najczęściej używany język słowiański (za rosyjskim). Co więcej, w światowym rankingu znajdujemy się w okolicach 38. miejsca (za visualcapitalist.com). Wygrywamy z m.in. ukraińskim czy marokańską odmianą arabskiego.

Co ciekawe, popularność języka polskiego zwiększa się. Jak czytamy w różnego rodzaju raportach, coraz więcej osób na świecie decyduje się na naukę polskiego np. w celu studiowania na naszych uczelniach.

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas